• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

KE proponuje zmiany w prawie, które uderzą w przetwórstwo rybne w Polsce

Projekt rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczący wymagań higienicznych dla niektórych rodzajów mięsa i produktów rybołówstwa wprowadza rygorystyczne normy uderzające w proces przetwórstwa łososia w Polsce. Polskie europosłanki, ponad podziałami politycznymi, próbują do tego nie dopuścić.

26.01.2024, 12:14
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Biznes chce nowej strategii wodnej dla Europy

Z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) banki rozwoju w UE wspólnie przygotują instrumenty finansowania inwestycji wodnych w ramach unijnego Niebieskiego Ładu. Plan został ogłoszony dziś w Parlamencie Europejskim podczas konferencji poświęconej nowym sposobom walki z kryzysem wodnym w Europie.

12.10.2023, 14:06
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.

26.09.2023, 13:15
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Inauguracja projektu odbudowy jachtu szkoleniowego dla dzieci, należącego niegdyś do generała Ryszarda Kuklińskiego

Po roku pracy i dzięki prowadzonej w tym czasie zbiórce, udało się zebrać środki, które umożliwią rozpoczęcie odbudowy żaglowca, który legendarny Jack Strong przekazał w swoim testamencie na cele szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. W sobotę, 20 maja o godz. 10.30 w stoczni w Jachtklubie Conrad odbędzie się uroczysta inauguracja tego projektu.

18.05.2023, 14:12
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.

02.05.2023, 19:03
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Dekarbonizacja transportu morskiego nabiera tempa - stanowisko Parlamentu Europejskiego

Podczas trwającej właśnie sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie dekarbonizacji transportu morskiego. - Parlament Europejski jasno opowiedział się dzisiaj za jak najszybszą redukcją stosowania wysokoemisyjnych paliw kopalnych w żegludze morskiej i za jednoczesnym upowszechnieniem paliw nowej generacji, które pozwolą na ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych z tego sektora - podkreśla europoseł Magdalena Adamowicz, członkini Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskie

19.10.2022, 22:02
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.

14.05.2021, 11:21
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.

23.04.2021, 11:09
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wizyta parlamentarzystów w Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu

W dniu 21 września br. Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego gościła grupę parlamentarzystów, którzy w tym dniu odwiedzili Hel w związku ze spotkaniami konsultacyjnymi z samorządowcami z powiatu puckiego.

25.09.2020, 14:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Od węgla do zera: przed nami radykalne zmiany w transporcie morskim?

Eurodeputowani z Komisji Środowiska poparli wyznaczony przez Komisję Europejską plan osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale na rok 2030 zaproponowali przyjęcie „bardziej ambitnego celu" ograniczenia emisji CO2 o 60%. Tym samym, Europa dąży do tego, aby do 2050 roku stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. By osiągnąć ten niezwykle ambitny cel, konieczne jest podjęcie działań służących ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery również z transportu morskiego.

17.09.2020, 23:27

Dziękujemy za wysłane grafiki.