• <
mewo_2022
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Orlen: wykorzystanie Rønne zamiast Świnoujścia to mitygacja ryzyka, ale polski terminal pozostaje strategicznym projektem

Budowa terminala offshore w Świnoujściu przebiega zgodnie z harmonogramem, ale zaczęła się o pół roku za późno, by zmitygować wszystkie ryzyka, jakie mogą pojawić się podczas prac. Dlatego Orlen zdecydował się na wykorzystanie portu w Rønne. Świnoujście nie będzie portem instalacyjnym dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na żadnym etapie jej budowy. Posłuży jednak do budowy kolejnych.

15.07.2024, 23:45
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Łódź do wydrukowania? W Dubaju rozpoczęły się pierwsze próby jednostki stworzonej z użyciem drukarki 3D

Jak poinformował Dubajski Zarząd Dróg i Transportu (Dubai’s Roads and Transport Authority, RTA) rozpoczęto próby pierwszej, elektrycznej łodzi wyprodukowanej przy użyciu technologii druku 3D. Projekt jak i sposób konstrukcji mają wprowadzić rewolucję w branży.

15.07.2024, 16:23
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Paryż - jakość wody w Sekwanie jest zadowalająca

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu jakość wody w Sekwanie, gdzie powinny odbyć się zawody w pływaniu długodystansowym i triathlonie, jest zadowalająca. Odpowiadała normom kąpielowym w "dziesięciu lub nawet jedenastu dniach" z ostatnich dwunastu.

12.07.2024, 13:26
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Polenergia chce pozyskać miliard złotych z Zielonych Obligacji

Polenergia uruchomi program Zielonych Obligacji. Zarząd największej polskiej prywatnej grupy energetycznej podjął uchwałę o ustanowieniu programu, którego celem jest finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji Zielonych Projektów. Papiery dłużne emitowane w tej formule spełnią kryteria Green Bond Principles, opracowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego.

12.07.2024, 11:25
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Posłowie pytają MKiDN i Polskie Radio o przyczyny rezygnacji z transmitowania mszy św. dla marynarzy

Komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oczekuje wyjaśnień od Ministerstwa Kultury i władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie już transmitowało mszy św. dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku.

11.07.2024, 21:07
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Grzegorz Pettke, nowy prezes PRS, stawia na kadry i nowe technologie [wywiad]

Obejmując stanowisko prezesa Polskiego Rejestru Statków S.A., Grzegorz Pettke, przynosi ze sobą ambitne plany przekształcenia instytucji. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, nowy szef PRS przedstawia swoją strategię, która obejmuje rozszerzenie usług, modernizację technologiczną oraz wzmocnienie roli firmy jako ważnego gracza na międzynarodowej arenie morskiej.

11.07.2024, 16:21
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Masowiec Green Winds drugim statkiem we flocie MOL wyposażonym w napęd wiatrowy

Japońska firma transportowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) przekazała, że 10 lipca br. w stoczni Oshima Shipbuilding w Saikai (prefektura Nagasaki) zakończono budowę masowca ultramax o nazwie Green Winds. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest drugą jednostką wyposażoną w system napędu wiatrowego Wind Challneger.

11.07.2024, 14:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Letnia Szkoła Ratownictwa 2024 na plaży w Gdańsku Brzeźnie

Letnia Szkoła Ratownictwa, organizowana przez stowarzyszenie Gdańskie Ratownictwo Wodne, to cykl bezpłatnych zajęć dla dzieci od 6 roku życia, mający na celu przybliżenie idei ratownictwa wodnego oraz promowanie bezpiecznej kąpieli.

11.07.2024, 13:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Statek to pojęcie względne, czyli gdzie według urzędów skarbowych pracują marynarze

Osoby związane z gospodarką morską, w tym z jednym z jej najważniejszych elementów, czyli pracą na morzu, świetnie wiedzą, jak wiele rodzajów i typów jednostek pływających – statków uczestniczy w całym procesie.

09.07.2024, 23:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad technologią usuwania zanieczyszczeń z Morza Bałtyckiego

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej biorą udział w międzynarodowym projekcie "Limit", którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii do usuwania mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków, w tym toksycznych i wyjątkowo opornych na rozkład tzw. wiecznych chemikaliów.

09.07.2024, 20:24

Dziękujemy za wysłane grafiki.