• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Polscy marynarze podwodni szkolili się w Korei Południowej

Pięciu marynarzy z Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów brało udział w Międzynarodowym Programie Edukacji i Szkolenia Okrętów Podwodnych Marynarki Wojennej Republiki Korei. Polscy "Podwodnicy" biorą udział w wielu przedsięwzięciach zagranicznych celem zdobywania wiedzy i doświadczenia. To też okazja zapoznać się z siłami podwodnymi innych państw.

23.07.2024, 12:17
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Hanwha Ocean położyła stępkę pod okręt podwodny dla Korei Południowej. Firma oferuje podobne w ramach programu "Orka"

Państwowa Agencja ds. Zamówień Zbrojeniowych Korei Południowej poinformowała, że w stoczni w Geoje odbyła się ceremonia położenia stępki pod drugi z trzech zamówionych okrętów podwodnych serii KSS-III Batch-II. To najnowsze jednostki przeznaczone dla Marynarki Wojennej Republiki Korei, która dąży do zwiększenia zdolności podwodnych celem przeciwstawienia się zagrożeniom ze strony północnego sąsiada. Budowa jest o tyle interesująca, że podobne okręty stanowią "towar eksportowy" firmy, oferowane także Polsce.

12.07.2024, 13:34
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Szwecja przywraca do regularnej służby okręt podwodny, który mógł trafić do Polski. Saab kończy gruntowny remont

Koncern ze Szwecji poinformował, że zbudowany w 1989 roku okręt podwodny serii A17 HSwMS Södermanland został zwodowany w jego stoczni w Karlskronie, co jest ukoronowaniem intensywnych prac związanych z przywróceniem tej jednostki do służby po latach pozostawania w rezerwie. W 2019 roku ten jak i bliźniaczy HSwMS Östergötland były przedmiotem polsko-szwedzkich, nieudanych rozmów w sprawie nabycia rozwiązania pomostowego dla sił podwodnych Marynarki Wojennej RP.

26.06.2024, 10:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: Co przemysł zbrojeniowy i morski mają do zaoferowania dla obronności?

Panel pt. "Zaangażowanie przemysłu obronnego w proces modernizacji sił morskich RP" wiązał się również z dyskusją przemysłową, w trakcie której reprezentanci firm wypowiadali się na temat działalności swoich przedsiębiorstw oraz zaangażowania w rozbudowę marynarki wojennej. Sprzyjały temu okoliczności z racji na trwające aktualnie programy budowy okrętów, jak i zapowiadane kolejne przedsięwzięcia, wzbudzające międzynarodowe zainteresowanie.

21.06.2024, 12:47
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Hanwha Industry Day w Gdańsku. Rozmowy o biznesie i programie "Orka"

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się 21 maja Dzień Przemysłu, w trakcie którego pochodząca z Korei Południowej stocznia Hanwha Ocean wraz z partnerami omówiła możliwości współpracy z polską branżą morską w ramach transferu technologii. Zaprezentowała również swoją ofertę dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Orka”.

22.05.2024, 23:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.

07.05.2024, 15:32
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.

30.04.2024, 12:15
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".

04.04.2024, 15:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.

25.03.2024, 13:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.

19.03.2024, 15:07

Dziękujemy za wysłane grafiki.