• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Aleksandra Ohl nowym prezesem PŻB Offshore

30 lipca 2024 r. nastąpiły zmiany personalne w firmie PŻB Offshore Sp. z o.o. Zgromadzenie Wspólników wybrało na nowego prezesa Zarządu Aleksandrę Ohl, która dotychczas pełniła funkcję prokurenta spółki.

02.08.2024, 12:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Japonia i Niemcy przeprowadziły na Pacyfiku pierwsze wspólne ćwiczenia z wykorzystaniem myśliwców

Niemcy i Japonia zakończyły w czwartek pierwsze w historii wspólne ćwiczenia sił powietrznych - pisze portal The Japan Times. Odbyły się one w obliczu rosnącej aktywności Rosji i Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

26.07.2024, 06:21
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Pożar na indyjskiej fregacie zakończył się wywróceniem okrętu

W nocy z 21 na 22 lipca pojawił się ogień na stojącym w porcie okręcie Marynarki Wojennej Indii, INS Brahmaputra (F31). Mimo powstrzymania rozprzestrzeniania się pożaru oraz ewakuacji załogi doszło do wywrócenia się jednostki z powodu nadmiaru wody, jaka znalazła się wewnątrz kadłuba. Teraz nie wiadomo, czy wróci ona jeszcze do służby.

23.07.2024, 13:58
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Porty Antwerpia i Brugia na kursie dekarbonizacji. Innowacje przekształcone w konkurencyjność

W połowie czerwca zarząd portów Antwerpia i Brugia podpisał Deklarację z Oslo. Deklaracja ta stanowi wspólne zobowiązanie kluczowych interesariuszy do rozwoju technologii wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS), które są niezbędnymi działaniami w transformacji portowej społeczności wspierającej osiągnięcie zrównoważonej gospodarki.

28.06.2024, 11:40
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Sikorski: Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. potrzeby inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - mówił w środę szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Rumunii i Turcji. Dyplomaci spotkali się dwa tygodnie przed Szczytem NATO w Waszyngtonie.

26.06.2024, 21:06
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Reguły Hague-Visby w systemie prawa angielskiego

Umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe –„contracts of affreightment”) w systemie prawa angielskiego, to złożona hybryda prawna zasad common law z regulacjami ustawowymi, opartymi z kolei na konglomeracie prawa precedensowego i regulacji międzynarodowych.

15.05.2024, 20:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Michał Dąbrowski prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu

Prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu został wieloletni wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (RIG) Michał Dąbrowski - podała w poniedziałek katowicka RIG. Informacja o nowym prezesie znalazła się też już na stronach ARP.

13.05.2024, 14:13
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PGNiG WN złożyło wniosek do norweskiego min. energii ws. składowania CO2 na szelfie norweskim

Norweskie Ministerstwo Energii otrzymało wnioski od PGNiG Wydobycie Norwegia (Upstream Norway) i siedmiu innych firm w związku z ogłoszeniem dwóch obszarów na Morzu Północnym do potencjalnego składowania CO2 na szelfie norweskim - poinformował w komunikacie norweski dyrektoriat offshore.

02.05.2024, 13:35
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi: masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi najbardziej prawdopodobnymi perspektywami.

22.04.2024, 16:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Jedna trzecia miejskiej ludności Chin zagrożona osiadaniem lądu. Zagrożenie szczególne dla miast przybrzeżnych

Prawie połowie z 82 głównych chińskich miast grozi zatonięcie na skutek szybkiego osiadania gruntów. Naukowcy oszacowali, że bez podjęcia odpowiednich środków do 2120 r. problem ten może pozbawić domów od 55 do 128 milionów osób.

22.04.2024, 06:29

Dziękujemy za wysłane grafiki.