• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Kolejne zatrucie Odry? Od 2 sierpnia wyłowiono 24 tony martwych ryb

Wciąż trwają oceny skali zatrucia zbiornika Dzierżno Duże. Jak informuje wiceminister Urszula Zielińska, od ponad tygodnia sytuacja na śląskich zbiornikach wodnych i dopływach Odry zrobiła się "niezwykle poważna".

13.08.2024, 16:28
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Adriatyk i Balaton zamiast Bałtyku, bo blisko, tanio i słonecznie. Polacy polubili bliskie wyjazdy zagraniczne

Tylko kilka godzin w samochodzie, albo krótki lot. Do tego gwarantowana pogoda, widoki i ceny porównywalne do polskich, czasem nawet niższe. Na krótkie wypady Polacy coraz chętniej wybierają bliskie wyjazdy zagraniczne, polskie góry zamieniając na czeskie, a bałtyckie plaże na Balaton - wynika z analizy portalu Nocowanie.pl.

13.08.2024, 15:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjski samolot zwiadowczy nad Bałtykiem. NATO poderwało myśliwce

Rosyjski samolot rozpoznawczy przeleciał nad Morzem Bałtyckim bez kontaktu z kontrolą ruchu lotniczego. Samolot poruszał się w przestrzeni powietrznej w pobliżu wyspy Rugii "bez planu lotu lub kontaktu z cywilną kontrolą ruchu lotniczego" - poinformowały niemieckie siły powietrzne Luftwaffe. Poderwano myśliwce.

10.08.2024, 17:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjskie działania wojenne degradują Morze Kaspijskie i naruszają konwencje międzynarodowe

Wykorzystywanie przez Rosję Morza Kaspijskiego do celów wojskowych degraduje jego ekosystem i stanowi naruszenie konwencji o jego statusie prawnym z 2018 r. Władze krajów leżących nad jego akwenem starają się nie podejmować tego tematu, by nie drażnić Rosji - napisał portal analityczny Carnegie Politika.

09.08.2024, 09:02
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Indyjska fregata przybywa na Tamizę i wzbudza spore zainteresowanie

Wchodząca w skład Marynarki Wojennej Indii fregata INS Tabar przybyła na brytyjskie wody. Pojawiając się się 8 sierpnia w Londynie wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców, szczególnie indyjskiej diaspory. Wizyta, związana z ćwiczeniami morskimi, ma potrwać cztery dni.

08.08.2024, 15:45
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Z dna Dunaju wyłowiono pierwszy niemiecki okręt rzeczny z czasów II wojny światowej

Pierwszy okręt zatopionej niemieckiej floty rzecznej z II wojny światowej został wydobyty z dna Dunaju w pobliżu Prahova na wschodzie Serbii - ogłosił w środę na Instagramie serbski minister budownictwa, transportu i infrastruktury Goran Vesić.

07.08.2024, 15:52
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Serbia i Rumunia szykują się do budowy gazociągu

Ministrowie energetyki Serbii i Rumunii Dubravka Dziedović Handanović i Sebastijan Burduż podpisali w poniedziałek w Kladovie protokół ustaleń w sprawie budowy interkonektora gazowego łączącego Serbię z Rumunią - podała agencja Beta.

06.08.2024, 06:14
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Chiny wspierają budowę budowę kontrowersyjnego kanału prowadzącego do portu w Kambodży

Premier Kambodży Hun Manet zainaugurował w poniedziałek budowę kanału Funan Techo - współfinansowanego przez Chiny projektu o wartości 1,7 mld USD, który w Kambodży został okrzyknięty historycznym, ale w sąsiednim Wietnamie budzi obawy przed degradacją środowiska i wpływami Pekinu w regionie.

05.08.2024, 20:36
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

"Latające rzeki" przyczyną niszczycielskich powodzi w Indiach

Co najmniej 13 osób zginęło u podnóża Himalajów w powodziach wywołanych przez monsuny – podała w piątek AFP, cytując indyjskie władze. Naukowcy twierdzą, że za niszczycielskie powodzie odpowiadają "latające rzeki", czyli niewidoczne strumienie pary wodnej, które - przenoszone znad oceanów do chłodniejszych regionów - stają się intensywnymi opadami.

04.08.2024, 16:50
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Cisza nad stocznią. Stoczniowy holding w sztormach polityki i prywatnych interesów

„Piechotą po stoczni” to wspomnienia i refleksje Krzysztofa Piotrowskiego, który próbował na bazie Stoczni Szczecińskiej zbudować holding, który utrzyma się na powierzchni rynku. Musiał żeglować nie tylko w trudnym otoczeniu rynkowym, ale omijać rafy polskiej transformacji gospodarczej. Podejmowano próby ratowania polskich dużych stoczni różnymi metodami. Dziś wiemy, że zawiodły wszystkie sposoby ratowania polskiego przemysłu produkcji statków w formie, która funkcjonowała w gospodarce nakazowo-rozdzielczej.

03.08.2024, 12:26

Dziękujemy za wysłane grafiki.