• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Czerwone światło na Morzu Czerwonym. Huti nadal zakłócają globalny transport morski

Mijają kolejne miesiące kryzysu transportu morskiego na Morzu Czerwonym, a rozwiązania problemu trapiącą światową żeglugę nie widać. Mając na uwadze permisywność społeczności międzynarodowej w stosunku do jemeńskich rebeliantów Huti, można zasadnie zastanawiać się, czy tak długie trwanie statusu quo nie jest celowym działaniem.

13.07.2024, 17:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Potrzeba matką wynalazku. Ataki Huti na Morzu Czerwonym jako narzędzie na dobry biznes

Po miesiącach spokoju, sytuacja na światowych szlakach morskich za sprawą ataków jemeńskich Huti na Morzu Czerwonym drastycznie się zmieniła. Można zasadnie zastanawiać się, czy obecna sytuacja nie jest wywołana oczekiwaniami biznesu.

02.03.2024, 11:32
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Foreign Policy": białucha Hvaldimir mogła być tajną bronią Putina, ssaki morskie są od lat szkolone przez Rosjan

Czy białucha Hvaldimir, pierwszy raz zauważona u wybrzeży Norwegii w 2019 roku, mogła być tajną bronią Władimira Putina? - pyta na łamach magazynu "Foreign Policy" Elisabeth Braw z ośrodka analitycznego American Enterprise Institute.

06.06.2023, 22:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Były oficer piechoty morskiej USA: walki o Bachmut jak bitwa pod Verdun; dla Rosji może skończyć się podobnie jak wówczas dla Niemiec

Rosja koncentruje swoje ataki na Bachmut, bo mogła przyjąć podobną strategię jak Niemcy w I wojnie światowej i bitwie o Verdun - by wykrwawić Ukraińców - mówi PAP Philip Wasielewski, analityk wojskowy i były oficer Marines i CIA. Dodaje jednak, że ostatecznie ta strategia może się skończyć podobnie, jak wówczas dla Niemców.

08.04.2023, 11:53
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

W ukraińskich portach od początku wojny utknęło 331 marynarzy z różnych państw świata. Walczą o przeżycie

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ukraińskich portach nadal tkwi 331 marynarzy z różnych państw świata. Uwięzieni na swoich statkach muszą walczyć o dostęp do żywności i opieki medycznej – poinformował portal Foreign Policy.

28.12.2022, 11:41
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosja znacznie zmniejszyła swoją obecność wojskową w regionie Morza Bałtyckiego

Podczas wojny na Ukrainie Rosja znacznie zmniejszyła swą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego. Kreml przerzucił na front większość spośród 30 tys. żołnierzy, którzy stacjonowali dotąd w obwodzie kaliningradzkim oraz w pobliżu granic z państwami bałtyckimi i Finlandią - powiadomił amerykański magazyn "Foreign Policy".

29.09.2022, 20:36
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjskie marzenia o militarnej bazie na Morzu Czerwonym zniweczone przez Sudan

Amerykański wywiad uważa, że Sudan odrzucił nadzieje Moskwy na utworzenie pierwszej bazy morskiej w Afryce, w Port Sudan nad Morzem Czerwonym, jednej z najbardziej ruchliwych dróg wodnych na świecie - pisze portal Foreign Policy.

17.07.2022, 10:54
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.

12.04.2021, 14:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego

Pandemia COVID-19 sprowadziła sektor turystyki w stan głębokiej zapaści. Wytwarzając ponad 10% światowego PKB, stanowi on jeden z filarów światowej gospodarki. Zmiany, jakie zachodzą w tak ważnym obszarze, niosą poważne implikacje również dla przemysłu okrętowego, stawiając wyzwania, ale także otwierając nowe możliwości rozwoju.

11.05.2020, 09:22
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Piąte Polsko-Słowackie Forum Dyskusyjne w Bratysławie

Nowy cykl instytucjonalny otwiera możliwości jeszcze lepszego promowania interesów Polski i Słowacji, ale także całego regionu Europy Środkowo w ramach nowej Agendy Strategicznej – powiedział sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański podczas piątej edycji Polsko-Słowackiego Forum Dyskusyjnego, które odbyło się 22 maja w Bratysławie.

23.05.2019, 15:32

Dziękujemy za wysłane grafiki.