• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

USA, Finlandia i Kanada zacieśniają współpracę przy budowie lodołamaczy

Ze względu na znaczenie regionu arktycznego dla bezpieczeństwa gospodarczego, narodowego i klimatycznego pogłębiamy współpracę przy budowie najnowocześniejszych lodołamaczy – głosi wydane w czwartek oświadczenie prezydentów USA i Finlandii Joe Bidena i Alexandra Stubba oraz premiera Kanady Justina Trudeau.

11.07.2024, 21:27
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Cypr z najczystszymi kąpieliskami w Unii Europejskiej, Polska z najbrudniejszymi

Cypr może pochwalić się największym odsetkiem kąpielisk z "doskonałą jakością wody". Polska znalazła się w tym rankingu na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, wyprzedzając jedynie znajdującą się poza Wspólnotą Albanię - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej.

09.07.2024, 11:04
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Szwecja po raz pierwszy będzie uczestniczyć w szczycie NATO

Szwecja, która 7 marca 2024 roku przystąpiła do NATO, po raz pierwszy będzie uczestniczyć jako pełnoprawny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego w rozpoczynającym się we wtorek szczycie tej organizacji w Waszyngtonie.

08.07.2024, 13:23
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Finlandia przygotowuje się na przyjęcie wojsk Sojuszu i US Army

Na szczycie NATO w Waszyngtonie Finlandia ma oficjalnie przejść pod dowództwo w amerykańskim Norfolk, obejmującym północny Atlantyk i Skandynawię. W samej Finlandii przybędzie jednostka dowodzenia natowskimi siłami lądowymi – zapowiedział prezydent Alexander Stubb.

07.07.2024, 12:46
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tak kształtuje się przyszłość technologii przeciwminowych? Firmy z Europy rozwijają nowe i stare koncepcje

Europejska Agencja Obrony (EDA) rozpoczęła trzecią fazę projektu Modular Lightweight Minesweeping Next Generation (MLM-NG). Głównym celem jest dalsze podnoszenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) odpowiednich systemów i zademonstrowanie wykorzystania modułowego lekkiego trału przeciwminowego w warunkach operacyjnych, w oparciu o rozwój w ramach I (2011-2014) i II (2018-2021) fazy. Podczas III fazy, której budżet wynosi około 9,2 mln euro, uczestniczy sześć państw: Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia i Polska.

02.07.2024, 20:26
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Transfennica rozpoczyna współpracę z CLdN. Północnobałtycki serwis będzie zawijał do Zeebrugge

Transfennica i CLdN podpisały umowę o współpracy. Północnobałtycki serwis Transfenniki będzie zawijał do terminalu Albert II w Zeebrugge, którego operatorem jest CLdN. Pierwsze zawinięcie zaplanowano na 25 lipca.

26.06.2024, 15:42
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Polskie akcenty podczas Baltops 2024, największego ćwiczenia morskiego na Morzu Bałtyckim

Od 5 czerwca 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów i 9000 żołnierzy z 20 państw bierze udział w cyklicznym ćwiczeniu z serii "Baltops". 14 czerwca Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapoznał się z aktualną sytuacją w związku z trwającym przedsięwzięciem.

21.06.2024, 14:08
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Norwegia, Szwecja i Finlandia zainwestują w "korytarz północny" dla wojska

Premierzy Norwegii i Szwecji, Jonas Gahr Store i Ulf Kristersson oraz prezydent Finlandii Alexander Stubb, uzgodnili w norweskim Bodoe inwestycje w "korytarz północny" umożliwiający transport wojsk z norweskich portów na wschód.

21.06.2024, 12:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rozpoczyna się IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W Warszawie ponownie spotkali się przedstawiciele sił zbrojnych, władz oraz przedstawicieli przemysłu morskiego i zbrojeniowego. Kolejna edycja wydarzenia jest okazją do rozmów na temat znaczenia morza w gospodarce państwa i jego systemie bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnych inwestycji w energetykę na morzu, transport oraz rozwój marynarki wojennej.

20.06.2024, 09:45
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Operatorzy systemów przesyłowych gazu podpisali porozumienie celem przyspieszenia rozwoju infrastruktury wodorowej

Porozumienie, którego celem jest skoordynowanie i ułatwienie rozwoju infrastruktury wodorowej oraz wspieranie rozwoju rynku wodoru w regionie Morza Bałtyckiego zostało podpisane przez dziewięciu operatorów systemów przesyłowych gazu (OSP). Stronami porozumienia są Gaz-System (Polska), Elering (Estonia), Energinet (Dania), Gasgrid Vetyverkot (Finlandia), Amber Grid (Litwa), Nordion Energi (Szwecja), GASCADE i ONTRAS (Niemcy) oraz Conexus Baltic Grid (Łotwa).

17.06.2024, 10:10

Dziękujemy za wysłane grafiki.