• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.

18.05.2024, 11:03
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości. Wom

16.05.2024, 11:03
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot nad Morzem Bałtyckim

W poniedziałek myśliwce 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przechwyciły i dokonały identyfikacji wizualnej samolotu Federacji Rosyjskiej - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne na platformie X.

07.05.2024, 20:34
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.

14.04.2024, 10:05
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

MI: żeby pomóc armatorom rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe

Żeby odpowiedzieć na potrzeby armatorów rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Dodał, że jest wniosek o włączenie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o pomocy państwa skierowanej do armatorów jachtów komercyjnych.

11.04.2024, 20:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.

26.02.2024, 09:47
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia, że zerwanie umowy o połowach z Rosją nie wpłynie na fish and ships

Wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka - ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy, czyli fish and chips - zapewniły w czwartek brytyjski rząd i branżowa organizacja NFFF.

22.02.2024, 20:42
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Kołobrzeg podsumował wyładunki ryb

W Porcie Kołobrzeg podsumowano wyniki połowowe floty rybackiej osiągnięte w 2023 roku.

10.02.2024, 21:31
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

2023 rok ze wzrostem przeładunków w Porcie Darłowo

Port Darłowo podsumował swoją pracę w 2023 roku. Prezentowane liczby jasno sugerują poprawę w odniesieniu do roku poprzedniego. Był to również przełomowy rok dla miejscowej stoczni, z której w podróż wyruszyła pierwsza łódź, która od stępki powstała w M&W Stoczni Darłowo.

25.01.2024, 11:25
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.

21.12.2023, 22:03

Dziękujemy za wysłane grafiki.