• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Polenergia chce pozyskać miliard złotych z Zielonych Obligacji

Polenergia uruchomi program Zielonych Obligacji. Zarząd największej polskiej prywatnej grupy energetycznej podjął uchwałę o ustanowieniu programu, którego celem jest finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji Zielonych Projektów. Papiery dłużne emitowane w tej formule spełnią kryteria Green Bond Principles, opracowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego.

12.07.2024, 11:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kijów planuje nową strategię morską. Most Krymski ma zostać zniszczony

Obchodzony na Ukrainie Dzień Wojskowo-Morskich Sił Ukrainy był okazją do podkreślenia znaczenia morskiego rodzaju sił zbrojnych tego państwa w trwającej od 2022 roku obronie przed rosyjską agresją. Choć formacja ma bardzo ograniczone zdolności działania, Kijów dąży do jej rozbudowy. Jednocześnie pojawiają się nowe plany działań zbrojnych, w tym w związku z odbiciem okupowanego przez Rosję od 2014 roku Półwyspu Krymskiego.

08.07.2024, 09:52
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Umowa o budowę statku – „prevention principle”

W naszych opracowaniach, dotyczących „liquidated damages”: Umowa o budowę statku – rozliczenie "liquidated damages"; Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 1]; Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 2]; Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 3], omówiliśmy po krótce instytucję common law, zwaną „prevention principle”.

01.07.2024, 21:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy po ponad 100 latach przywrócili jesiotra atlantyckiego

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten, zwany starożytnym smokiem, wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

25.06.2024, 21:38
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners z pozwoleniem na budowę morskiej farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta

Zeevonk, spółka joint venture Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) za pośrednictwem Funduszu Transformacji Energetycznej, otrzymała pozwolenie na budowę farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta w Holandii. Ten morski projekt wiatrowy o mocy 2 GW będzie obejmował także pływającą morską farmę słoneczną oraz nowy elektrolizer w porcie w Rotterdamie, który wykorzysta energię elektryczną z IJmuiden Ver celem stworzenia zielonego wodoru.

11.06.2024, 22:45
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Maersk wzmacnia obecność w Kolumbii dzięki nowemu centrum logistyki kontenerowej

Maersk wzmacnia swoją obecność jako integrator logistyczny w Kolumbii wraz z otwarciem centrum logistyki kontenerowej o powierzchni 44 000 m2 w gminie Tocancipa w Kolumbii, aby oferować rozwiązania swoim klientom. Centrum logistyczne jest częścią planowanej ekspansji w kraju, której celem jest oferowanie lepszych rozwiązań magazynowych i logistycznych klientom poszukującym zwinności i elastyczności w swoich łańcuchach dostaw.

07.06.2024, 15:11
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Konosament a uprawnienia czarterującego

W naszym artykule „Konosament a umowa czarteru" rozpoczęliśmy analizę relacji prawnych pomiędzy umową czarteru a wystawionym w związku z daną umową czarteru, konosamentem.

03.06.2024, 10:34
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

PRCiP wygrało przetarg na sztuczne zasilanie wybrzeża w miejscowości Wicie

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych podpisało umowę z Urzędem Morskim w Szczecinie na zadanie pn.: „Sztuczne zasilanie w miejscowości Wicie na odcinku wybrzeża km 260,690 - 261,190”. Razem z firmą Hegemann z Niemiec tworzy konsorcjum, które zostało wyłowione w postępowaniu przetargowym. Wartość umowy to 3 977 475,00 zł brutto.

29.05.2024, 09:31
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.

15.05.2024, 10:18
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.

22.04.2024, 12:45

Dziękujemy za wysłane grafiki.