• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Czekają nas powodzie? Nad Polskę nadciągnął niż genueński Boris

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi - poinformował w czwartek IMGW. Jak podkreślił, ma to związek z wpływem niżu genueńskiego o nazwie Boris.

12.09.2024, 20:08
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Zbiorniki Wód Polskich przygotowane na opady

Od 12 do 15 września prognozowane są bardzo wysokie opady deszczu, związane z niżem genueńskim „Boris”. Najwyższych opadów, zgodnie z obowiązującymi prognozami, spodziewamy się w zlewni górnej i środkowej Odry, a niewykluczone, że obejmą również zlewnie górnej Wisły. Wody Polskie przygotowały się na wystąpienia sytuacji.

12.09.2024, 13:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarka Wojenna Niemiec poszukuje ochotników na TikToku i Snapchacie. Akcja z sukcesem?

Podobnie jak cała Bundeswehra niemiecka marynarka wojenna ma poważne braki kadrowe. Chcąc zwerbować przyszłych marynarzy okrętów podwodnych, federalne ministerstwo obrony zdecydowało się na kampanię reklamową do młodych na TikToku i Snapchacie. Zgłosiło się już pierwszych 80 ochotników.

15.08.2024, 19:32
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niemcy zamawiają kolejne okręty podwodne. Podobne są oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

Minister Obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiada, że Marynarka Wojenna Niemiec (Deutsche Marine) wzbogaci się o cztery kolejne okręty podwodne typu 212CD. Koszt przedsięwzięcia wynosi 4 mld euro. Nowe jednostki zwiększają portfel zamówień do łącznie sześciu. Co istotne, podobne są proponowane Polsce w ramach programu "Orka".

24.07.2024, 21:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kanada, Niemcy i Norwegia podpisały list intencyjny w sprawie morskiego sojuszu obronnego

Ministrowie obrony Kanady, Niemiec i Norwegii podpisali w środę list intencyjny w sprawie utworzenia morskiego sojuszu obronnego. Trzy kraje rozważą możliwości zacieśnienia współpracy na północnym Atlantyku - przekazał szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair.

11.07.2024, 09:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Konferencja MS&D w Hamburgu. Celem sprostanie wyzwaniom geopolitycznym

Trzy miesiące przed rozpoczęciem SMM Hamburg dało przedsmak międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa i obrony morskiej. Program MS&D (maritime security and defence) w dniach 5 i 6 września obejmie nie tylko najnowsze trendy w przemyśle stoczniowym, ale także zagadnienia geostrategiczne. Członkami panelu będą osoby publiczne, takie jak były ukraiński wiceminister obrony Igor Kabanenko i dr Jyh-Shyang Sheu z Tajwańskiego Instytutu Badań nad Obroną Narodową i Bezpieczeństwem.

24.06.2024, 16:02
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Powstaje nowy arktyczny sojusz obronny

Trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce, w których udział biorą Kanada, Niemcy i Norwegia - poinformował w czwartek szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair; potwierdził, że temat ten został poruszony podczas spotkania ministrów obrony NATO.

20.06.2024, 20:50
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Niemcy też mają swojego "Miecznika". Położono stępkę pod największą fregatę w powojennej historii kraju

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Wydarzenie odbyło się w obecności ministra obrony Borisa Pistoriusa, prezydent Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig i prezydenta Dolnej Saksonii Stephana WeilaGłównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group. Wydarzenie odbywa się nieco ponad pół roku po rozpoczęciu budowy.

04.06.2024, 11:09
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.

22.04.2024, 13:18
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Czy amerykański koncern Carlyle przejmie morski segment niemieckiego Thyssenkrupp?

Firmy rozpoczęły ocenę współpracy w zakresie planowanego rozdzielenia działalności morskiej, a w grę wchodzi przekazanie stoczni Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) amerykańskiej firmie inwestycyjnej, zostawiając przy tym udziały należące do władz Niemiec. Obie spółki zgodziły się przeprowadzić dogłębną analizę i wycenę (due diligence).

21.03.2024, 09:27

Dziękujemy za wysłane grafiki.