• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Viking Energy na amoniaku. Wärtsilä i Eidesvik tworzą przyszłość żeglugi

Wärtsilä i Eidesvik Offshore zbliżają się do kluczowej fazy swojego rewolucyjnego przedsięwzięcia: konwersji jednostki zaopatrzeniowej platform wiertniczych (Platform Supply Vessel - PSV) Viking Energy na napęd amoniakowy. Planowana modernizacja uczyni Viking Energy pierwszym statkiem na świecie w pełni napędzanym amoniakiem, wyznaczając nowy standard w zakresie zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji w żegludze.

27.08.2024, 23:23
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Conrad patronem pracowni nawigacyjnej w Szkole Morskiej w Gdyni. Kwiaty pod pomnikiem Conrada [RELACJA]

Z okazji 100 rocznicy śmierci w szkole Morskiej w Gdyni, 2 sierpnia 2024 r. odsłonięto tablicę pamiątkową Josepha Conrada Korzeniowskiego. Imię angielskiego kapitana i światowej sławy marynisty otrzyma pracowania nawigacyjna. Tablicę pamiątkową odsłonili: Stanisława Duda oraz kpt. z.w. Krzysztof Michnal, Dyrektor Szkoły Morskiej, w towarzystwie prof. kpt. ż.w. Daniela Dudy, dr h.c. Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Marka Grzybowskiego, przewodniczącego zarządu Polskiego Towarzystwa Nautologicznego

18.08.2024, 15:13
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Royal Navy testuje nowe rozwiązania w zakresie działań przeciwminowych

Wielka Brytania dąży do dostosowania swoich sił morskich do najnowszych wyzwań w zakresie wojny minowej. Wiąże się to zarówno z wycofywaniem starych okrętów i wprowadzaniem do służby nowych, a także sięganiem po najnowsze rozwiązania technologiczne. Objawia się to choćby testowaniem różnych, autonomicznych urządzeń i szukaniem sposobów ich wykorzystania w operacjach przeciwminowych na różnych akwenach.

31.07.2024, 16:12
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Tak kształtuje się przyszłość żeglugi? Położono stępkę pod Celebrity Xcel, statek pasażerski z napędem na metanol

W stoczni Chantiers de l'Atlantique w Saint-Nazaire we Francji odbyła się uroczystość położenia stępki pod kolejny statek wycieczkowy należący do Celebrity Cruises, Celebrity Xcel. Jednostka serii Edge wpisuje się w wizję dekarbonizacji żeglugi pasażerskiej, posiadając najnowocześniejsze rozwiązania służące ograniczeniu emisji CO2, do których zalicza się m.in. napęd na metanol.

17.06.2024, 09:31
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.

08.05.2024, 22:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2024 r.

Miesiąc luty to przede wszystkim kontynuacja niebezpiecznych zdarzeń dotyczących ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i na Zatoce Adeńskiej. Łącznie od listopada 2023 roku takich ataków było już ponad 50. Sytuacja spowodowała zaangażowanie sił marynarki wojennej wielu krajów, które starają się chronić szlaki handlowe, ale nie jest to do końca skuteczne. Z tego też względu bardzo duża liczba armatorów przekierowała swoje jednostki na trasy okrężne, co spowodowało liczne opóźnienia i wzrost kosztów transportu.

07.03.2024, 21:30
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.

22.02.2024, 14:24
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” [Część II]

W Części I Czarter na czas – klauzula „Off-hire” rozpoczęliśmy analizę niezwykle ważnych klauzul czarterowych, określonych jako „off-hire clause”. Ich istota, sprowadza się do umownego uregulowania okoliczności, w których czarterujący zwolniony zostaje ze swojego podstawowego obowiązku wynikającego z umowy czarteru na czas – obowiązku dokonywania opłaty czarterowej (hire).

15.08.2023, 22:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.

04.07.2023, 12:42
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Część I)

W umowach czarteru na czas, dwa typy postanowień mają fundamentalne znaczenie dla stron umowy, armatora i czarterującego. Z jednej strony są to klauzule regulujące szczegółowe warunki płatności opłaty czarterowej (hire), z drugiej zaś okoliczności faktyczne i prawnie, które zwalniają czarterującego z obowiązku płacenia armatorowi opłaty czarterowej.

19.06.2023, 16:32

Dziękujemy za wysłane grafiki.