• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Kolejne zatrucie Odry? Od 2 sierpnia wyłowiono 24 tony martwych ryb

Wciąż trwają oceny skali zatrucia zbiornika Dzierżno Duże. Jak informuje wiceminister Urszula Zielińska, od ponad tygodnia sytuacja na śląskich zbiornikach wodnych i dopływach Odry zrobiła się "niezwykle poważna".

13.08.2024, 16:28
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Eastern Green Link 2 zatwierdzony. Rozpoczyna się budowa największego, podwodnego projektu energetycznego w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie biuro Ofgem (The Office of Gas and Electricity Markets) potwierdziło 12 sierpnia br. zatwierdzenie kosztów związanych z budową podwodnego kabla Eastern Green Link 2 (EGL2), umożliwiając rozpoczęcie budowy połączenia 525kV 2GW między Peterhead w północno-wschodniej Szkocji a Drax na wschodnim wybrzeżu Anglii. Kabel o długości 500 km jest największą tego rodzaju przedsięwzięciem w Wielkiej Brytanii.

13.08.2024, 11:49
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Przy współpracy z Damenem branża stoczniowa Kolumbii ma zbudować pierwszą w swojej historii fregatę

Na pokładzie jednostki flagowej Marynarki Wojennej Kolumbii, żaglowcu Gloria firmy Cotecmar i Damen podpisały protokół ustaleń oraz umowę o świadczenie usług technicznych, dostawę materiałów i sprzętu dla pierwszej fregaty, jaka ma powstać w ramach kolumbijskiego przemysłu stoczniowego.

12.08.2024, 10:23
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PGE Baltica zaprasza na sierpniowe atrakcje w Ustce

Podczas dorocznych Dożynek Rybnych – Święta Ustki na Promenadzie Nadmorskiej powstanie specjalne stanowisko edukacyjno-informacyjne PGE Baltica z atrakcjami dla dzieci. Eksperci spółki opowiadać będą m.in. o budowanej w Ustce bazie operacyjno-serwisowej dla morskich wiatraków i o morskiej energetyce wiatrowej. Spółka jest partnerem głównym usteckich wydarzeń. Sponsoruje także prestiżowe regaty żeglarskie PGE Baltica Charlotta Days Ustka 2024.

12.08.2024, 09:07
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Antonia Maersk ochrzczony. To kolejny statek giganta napędzany metanolem

W duńskim porcie w Aarhus odbył się chrzest kolejnego statku duńskiej firmy, posiadającej napęd dwupaliwowy, w tym na ekologiczny metanol. Antonia Maersk jest trzecim dużym kontenerowcem w swojej serii, który rozpocznie niskoemisyjne rejsy.

09.08.2024, 14:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Ekspert MSC Poland o tym, jak elektroniczny konosament zmienia branżę transportu morskiego

Zapraszamy na wywiad z Przemysławem Głodkiem, ekspertem MSC Poland ds. elektronicznego konosamentu (eBL), o tym, jak ten cyfrowy dokument zmienia branżę transportu morskiego

08.08.2024, 14:19
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Maersk kontynuuje plan odnowienia floty w myśl dekarbonizacji żeglugi

Aby dostosować swoją flotę w związku z polityką dekarbonizacji żeglugi, A.P. Moller - Maersk kontynuuje zapoczątkowany w 2021 roku program ograniczania emisji CO2, co wiązało się z m.in. podpisywaniem umów na budowę nowych statków i czarteru jednostek dwupaliwowych, odpowiadających planowanemu tempu odnowy wynoszącemu około 160 000 TEU rocznie.

08.08.2024, 12:14
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

M. Motyka: wiatraki na morzu dadzą Polsce więcej energii niż atom

Polska ma potencjał, żeby stać się zagłębiem offshorowym dla całej Europy. To się po prostu opłaca, to nikomu nie przeszkadza, to daje nam szansę na zdrowe powietrze i czyste środowisko - mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka i zapowiada, że moc produkowana z morskich farm wiatrowych będzie znacznie większa niż ta z energetyki jądrowej.

08.08.2024, 09:53
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kolejny etap badań dla projektu Baltica 1 zakończony [wideo]

Przygotowania spółki PGE Baltica z Grupy PGE do budowy infrastruktury energetycznej na Bałtyku nabierają tempa. Zakończono już badania geotechniczne w strefie przybrzeżnej dla przewiertu ląd-morze, niezbędnego do wyprowadzenia mocy z elektrowni Baltica 1, która będzie przetwarzać morski wiatr w megawatogodziny odnawialnej energii.

06.08.2024, 23:57
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030. Rozwój hydrotechniki wymaga kadr i nowych technologii

Hydrotechnika to kluczowy element w rozwoju i modernizacji portów morskich, mający bezpośredni wpływ na ich zdolności operacyjne i bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom inżynieryjnym, te strategiczne obiekty mogą sprostać rosnącym wymaganiom globalnego handlu oraz adaptować się do wymogów klimatycznych i dynamiki geopolitycznej, zapewniając efektywne zarządzanie zasobami. O najpilniejszych potrzebach w zakresie inwestycji hydrotechnicznych rozmawialiśmy z uczestnikami tegorocznej edycji Kongresu Polskie Porty 2030.

05.08.2024, 15:30

Dziękujemy za wysłane grafiki.