• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Trójka przemytników zatrzymanych z transportem broni dla Huti usłyszała zarzuty

Akt oskarżenia w związku z zarzutem przemytu broni do Jemenu otrzymali dwaj obywatele Iranu oraz jeden Pakistanu. Zarzuca się im wspieranie także irańskiego programu broni masowego rażenia oraz transferu broni wpływającej na kontynuację przemocy przeciwko żegludze morskiej i transportowi morskiemu.

09.08.2024, 20:13
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Grupa Azoty: ustał zarząd tymczasowy ustanowiony 11 lipca 2023 roku

Do Grupy Azoty w imieniu Radosława Kwaśnickiego złożona została notyfikacja o utracie kontroli nad akcjami spółki będącymi w posiadaniu podmiotów powiązanych z Wiaczesławem Kantorem, tym samym ustał zarząd tymczasowy ustanowiony 11 lipca 2023 r. - podała Grupa Azoty w komunikacie.

31.07.2024, 11:11
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Angielskie polisy ubezpieczeniowe – sytuacja po Brexit

Kluby P&I oraz inni ubezpieczyciele zobowiązań z tytułu odpowiedzialności cywilnej („liability insurance”) są często przedmiotem tzw. „actio directa” (ang. „direct action”). Istota tego typu działań prawnych sprowadza się do tego, iż uprawniony do odszkodowania, w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, może (na podstawie prawa właściwego dla miejsca z wystąpienia roszczenia) dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela (a nie od ubezpieczającego/ubezpieczonego, bezpośredniego sprawcę

29.07.2024, 10:49
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Podatek od nieruchomości a farmy wiatrowe w Polsce

Podatek od nieruchomości (PON) jest istotnym obciążeniem dla producentów energii pochodzącej z farm wiatrowych, ale też stanowi istotne źródło dochodów polskich gmin. Bezpośrednio dotyka on lądowych obiektów produkujących energię z wiatru, gdyż w przypadku farm na morzu odpowiednikiem tego obciążenia jest dodatkowa opłata koncesyjna.

24.07.2024, 14:21
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Indie włączyły się w spór między Mauritiusem a W. Brytanią o przynależność wysp Chagos

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar zapewnił we wtorek premiera Mauritiusu Pravinda Jugnautha o swoim wsparciu w sporze, jakim prowadzi Mauritius ze Zjednoczonym Królestwem o suwerenność archipelagu Czagos na Oceanie Indyjskim.

17.07.2024, 08:20
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

"Puls Biznesu": Gazprom ma zapłacić Polsce 174,5 mln zł

Za niewydanie UOKiK kontraktów dotyczących budowy Nord Stream 2 rosyjski gigant ma ponieść karę. To pierwszy sukces naszego urzędu w tym konflikcie - donosi piątkowy Puls Biznesu.

06.07.2024, 14:51
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Umowa o budowę statku – „prevention principle”

W naszych opracowaniach, dotyczących „liquidated damages”: Umowa o budowę statku – rozliczenie "liquidated damages"; Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 1]; Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 2]; Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 3], omówiliśmy po krótce instytucję common law, zwaną „prevention principle”.

01.07.2024, 21:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Problem z Emilianowem. Na suchy port brakuje pieniędzy

Choć terminal intermodalny w podbydgoskim Emilianowie miał być jedną z kluczowych inwestycji na zapleczu trójmiejskich portów, która usprawniłaby transport ładunków nad morze, to okazuje się, że brakuje pieniędzy na funkcjonowanie spółki odpowiedzialnej za jego realizację. Potrzeba ok. 480 tys. zł rocznie. Ten tydzień może okazać się kluczowy dla losów projektu.

17.06.2024, 22:15
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kapitan holownika oskarżony o spowodowanie katastrofy prawomocnie uniewinniony

Sąd Okręgowy w Gdańsku w środę utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, który uniewinnił kapitana Jerzego J., oskarżonego przez prokuraturę o sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym po tym, gdy z jego holownika zerwał się holowany kadłub jachtu i uszkodził się o skały na wodach terytorialnych Norwegii. Straty oszacowano na ponad 4 mln euro.

05.06.2024, 20:34
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Zbliża się finał sprawy kontrowersyjnego jachtu. W tle wieloletnie śledztwo, Władimir Putin i luksusowe wyposażenie

Nie mieć końca wydaje się sprawa z 2010 roku, gdy doszło do katastrofy z udziałem kadłuba luksusowego jachtu Graceful (obecnie Kosatka) , który zdaniem rosyjskojęzycznych komentatorów ma należeć do Władimira Putina. Choć oskarżony o spowodowanie wypadku kapitan polskiego holownika został uniewinniony przez sąd pierwszej instancji, tak śledczy jak i firma zarządzająca statkiem zaskarżyły tę decyzję. Stawką jest odszkodowanie liczone w milionach złotych.

28.05.2024, 13:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.