• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W rosyjskiej stoczni zwodowano kolejny, mały okręt rakietowy, Stupinec

Na terenie stoczni Vympel w mieście Rybińsk odbyła się ceremonia wodowania nowego, małego okrętu rakietowego proj. 12418, określanego jako jako typ Molnija. Władze Rosji dążą do zwiększenia liczebnego potencjału sił morskich państwa oraz jej siły ognia poprzez budowę znacznej ilości niedużych jednostek zdolnych do silnych ataków rakietowych. Zdaniem wielu ekspertów jest to powrót do strategii rodem z ZSRR, jednocześnie paradoksalnie umniejszając potencjał morski państwa względem nowocześniejszych i silniejszych flot rywali.

30.07.2024, 16:45
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.

25.07.2024, 20:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Le Monde": Rheinmetall zyskuje historyczne kontrakty w związku z wojną na Ukrainie i naraża się Rosji

Rheinmetall, główna niemiecka grupa zbrojeniowa, która zyskuje historyczne kontrakty w związku z wojną na Ukrainie, ryzykuje stworzeniem sobie wrogów w Rosji – napisał w piątek francuski dziennik "Le Monde".

13.07.2024, 09:48
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Morskie aspekty w strategii bezpieczeństwa narodowego państwa. Co zawiera nowy dokument BBN? (analiza)

W opublikowanym 4 lipca dokumencie Biura Bezpieczeństwa Narodowego pt. "Rekomendacje do strategii bezpieczeństwa narodowego Rzeczpospolitej Polskiej" znalazły się najbardziej aktualne dane i sugestie dotyczące wzmocnienia ochrony państwa, jego obywateli i interesów. Wiele miejsca poświęcono w nim sprawom morskim, co wskazuje na wzrost świadomości dotyczącej roli morza, infrastruktury krytycznej oraz marynarki wojennej w systemie funkcjonowania kraju. Przedstawiamy wybrane aspekty z tej publikacji, dostępnej na stronie BBN.

05.07.2024, 22:25
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kormoran w wydaniu Beneluksu? Zwodowano trzeci okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiej serii

W Concarneau odbyła się 2 lipca tego roku ceremonia wodowania przyszłego Tournai (M941), trzeciego z dwunastu okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM. Wiąże się on z modernizacją i rozwojem zdolności przeciwminowych obu tych państw. Wodowanie zostało przeprowadzone przez Kership, głównego wykonawcę przemysłowego programu, w imieniu francuskiego stoczniowca Naval Group, będącego głównym podmiotem odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie.

04.07.2024, 21:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Największa inwestycja w historii Deutsche Marine? Bundestag zatwierdza zamówienie na dwie kolejne fregaty typu F126

Choć dopiero rozpoczęła się budowa pierwszej z największych jak dotąd niemieckich fregat typu F126, władze planują zwiększać potencjał militarny morskiego rodzaju sił zbrojnych. Komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu dała zielone światło dla zakupu dwóch kolejnych wielozadaniowych fregat, zwiększając portfel zamówień do łącznie sześciu jednostek.

17.06.2024, 15:40
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Transport morski zagadnieniem podczas 4. edycji kongresu InterModal in Poland

W Janowie Podlaskim w dniach 11-13 czerwca odbyła się 4. edycja kongresu InterModal in Poland. To największe wydarzenie branży intermodalnej w Polsce, w czasie którego wiodące firmy z tej gałęzi gospodarki spotykają się ze swymi kluczowymi partnerami.

14.06.2024, 15:48
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: Defence & Risk Management

Podczas Kongresu Polskie Porty 2030 zostało też omówione zagadnienie bezpieczeństwa infrastruktury morskiej oraz żeglugi. Pojawiają się nowe zagrożenia, a instytucje i firmy muszą brać pod uwagę różne, współczesne zagrożenia, przygotować się do zarządzania kryzysowego i wdrażać rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz ochrony obiektów podwójnego zastosowania.

11.06.2024, 13:49
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Aktywności chińskiego wojska wokół Tajwanu głównym tematem spotkania ministrów obrony USA i Chin

Szef Pentagonu Lloyd Austin w piątkowej rozmowie z ministrem obrony Chin Dongiem Junem mówił m.in. o aktywności chińskiego wojska wokół Tajwanu oraz o wspieraniu przez Pekin rosyjskiego przemysłu obronnego. Dong przestrzegł przed ingerowaniem w wewnętrzne sprawy jego kraju.

31.05.2024, 12:35
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

MON podpisuje umowę na areostaty Barbara. Zwiększą zdolności do rozpoznania zagrożeń na lądzie, w morzu i powierzu

22 maja br. w Warszawie, z udziałem wicepremiera W. Kosiniaka-Kamysza oraz sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy podpisano umowę na dostarczenie dla Wojska Polskiego systemu aerostatów radiotechnicznych "Barbara". Wartość umowy to ok. 960 mln dolarów.

22.05.2024, 16:23

Dziękujemy za wysłane grafiki.