• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Eksperci: czystość chorwackiego morza wynika z uwarunkowań naturalnych, ale i starań władz

Wyjątkowa czystość kąpielisk morskich w Chorwacji wynika zarówno z czynników naturalnych, jak i ludzkich: kraj ma np. jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody morskiej w UE - mówią PAP chorwaccy eksperci, komentując unijny raport, w którym Chorwację uznano za kraj z najczystszym morzem w Europie.

14.07.2024, 10:37
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

REMEA przeprowadzi badania geotechniczne dla BC-Wind

Spółka REMEA poinformowała, że została zaangażowana do przeprowadzenia badań geotechnicznych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, rozwijanej przez Ocean Winds.

17.01.2024, 23:29
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wojewoda zachodniopomorski przekazał 1,7 mln zł na walkę z suszą hydrologiczną

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał umowę na przekazanie środków w wysokości 1,7 mln zł spółkom wodnym, które zajmują się konserwacją rowów melioracyjnych, ale także tzw. zastawek, które w lecie mogą piętrzyć wodę. Środki te mają pomóc w walce z suszą hydrologiczną w regionie.

27.06.2023, 10:05
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.

20.08.2022, 21:49
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.

16.08.2022, 06:15
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu zagraża 8 milionom ludzi

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.

11.10.2021, 12:36
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Władysławowo - kurs na innowacje, ekologię i offshore

W ramach projektów GALATEA i ZEVinnovation w dniu 7 marca odbyło się spotkanie z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem. To kolejne spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego z przedstawicielami Związku Małych Portów Morskich. Wcześniej odbyły się seminaria członków Klastra z reprezentantami portów w Kołobrzegu i Elblągu. Aktywność, potencjał i plany portu prezentował prezes Szkunera.

08.04.2021, 21:43
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Gdańsk: Żuraw przejdzie największy po odbudowie powojennej remont

Dwa lata ma potrwać generalna modernizacja XV-wiecznego Żurawia w Gdańsku. To pierwszy tak duży, kompleksowy remont zabytku od jego powojennej odbudowy na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku. Prace obejmą wnętrze obiektu, elewację oraz dach.

19.02.2021, 08:57
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.

10.07.2020, 09:37
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Podtopienia miejskie to ludzkie dramaty, którym możemy zapobiegać

W ostatnich dniach burze i ulewne deszcze nawiedzają cały kraj. Na Dolnym Śląsku strażacy ponad 150 razy musieli interweniować w związku z zalanymi posesjami i koniecznością wypompowywania wody z piwnic, a w samym Wrocławiu całkowicie zalanych zostało kilkanaście ulic. W środę najwięcej deszczu spadło w Pilicy na Śląsku - 54,5 mm, w czwartek w Przewornie w woj. dolnośląskim - 81,2 mm, a na piątek IMGW wydał ostrzeżenia przed ulewami, sięgającymi punktowo 60 mm, dla niemal całego kraju.

22.06.2020, 12:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.