• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjski dron oberwał rybą. Kara za zadzieranie z ukraińskimi rybakami

Tego nie spodziewali się operatorzy rosyjskiego drona zwiadowczego, ale już najbardziej zaskoczona musiała być ryba, która została zamieniona w pocisk woda-powietrze.

12.07.2024, 15:41
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Sztuczne światło wiedzie narybek na manowce

Sztuczne oświetlenie w nocy (ALAN) odciąga larwy ryb od naturalnie oświetlonych siedlisk na rzecz pozornie bardziej atrakcyjnych, dramatycznie zmniejszając ich szanse na przeżycie – ogłoszono podczas dorocznej konferencji Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej w Pradze.

05.07.2024, 06:46
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy po ponad 100 latach przywrócili jesiotra atlantyckiego

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten, zwany starożytnym smokiem, wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

25.06.2024, 21:38
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Opolskie będzie promować ryby śródlądowe

Opolski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisał umowę z Grupą Rybacką Opolszczyzna na dofinansowanie promocji konsumpcji ryb śródlądowych. Zastępca dyrektora ARiMR w Opolu Paweł Kampa powiedział PAP, że dotacja na ten cel wyniesie 3,54 mln zł.

25.06.2024, 15:15
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wojewoda Zachodniopomorski: złota alga może być jedną z przyczyn śnięcia ryb

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski poinformował w poniedziałek, że ilość śniętych ryb wyławianych z jeziora Dąbie jest coraz mniejsza, zagrożeń nie widać również na Odrze. Powiedział, że śnięcie ryb mogła spowodować złota alga, ale również tzw. przyducha.

24.06.2024, 20:11
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Na Odrze nie odnotowano śnięcia ryb

W żadnym miejscu na Odrze nie odnotowano śnięcia ryb, a badania wody w Widuchowej wskazują na bardzo niski poziom złotej algi – przekazał w piątek wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Od wtorku w Lubczynie (powiat goleniowski) wyłowiono ponad tonę śniętych ryb.

23.06.2024, 18:07
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Unia Izb Odry i Łaby zaniepokojona kolejnymi doniesieniami o zakwicie złotych alg

Kolejne śnięte ryby, które straciły życie w powodu zakwitu złotych alg pojawiły się w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Ostatnie doniesienia prasowe i stanowiska m.in. Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego budzą niepokój przedsiębiorców. Unia Izb Odry i Łaby apeluje o podjęcie jeszcze szerszych działań związanych z rewitalizacją Odry. – Złota alga nie ma barw politycznych. Nasza rzeka niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce wymaga konsekwentnych i stanowczych działań rewitalizacyjnych.

21.06.2024, 21:42
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Tona śniętych ryb w jeziorze Dąbie, wykluczono zatrucie metalami ciężkimi

Badania zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Goleniowie wykluczyły, że przyczyną śnięcia ryb wyławianych z jeziora Dąbie w okolicach Lubczyny były metale ciężkie. Wyniki badań pod kątem tzw. złotej algi, jako ewentualnej przyczyny śnięcia ryb, mogą być ogłoszone jeszcze w piątek - ustaliła PAP.

21.06.2024, 14:22
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Narybek z Morza Sargassowego wpuszczono do Jeziora Nyskiego

Polski Związek Wędkarski w Opolu wpuścił do Jeziora Nyskiego tysiące młodych węgorzy. Jak powiedział Jakub Roszuk, dyrektor biura PZW w Opolu, młode węgorze zostały odłowione w Morzu Sargassowym.

15.06.2024, 20:24
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już blisko 38 proc. stad ryb na świecie

Według najnowszych danych ONZ FAO nadmierne połowy dotyczą 37,7 proc. wszystkich stad ryb i ten odsetek stale rośnie. W niektórych akwenach, takich jak Morze Śródziemne i Czarne, ponad 60 proc. stad jest przełowionych. Może to prowadzić nie tylko do degradacji ekosystemów morskich, ale także mieć poważne konsekwencje dla milionów ludzi na świecie.

14.06.2024, 13:30

Dziękujemy za wysłane grafiki.