• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Eksplozja na frachtowcu u wybrzeży Maroka

Władze Maroka prowadzą śledztwo po eksplozji, która spowodowała śmierć co najmniej siedmiu marynarzy i raniła innych na pokładzie frachtowca, wynajętego przez firmę z Etiopii. Statek Toro Rosso, zakotwiczony u wybrzeży portu Jorf Lasfar, czekał na załadunek marokańskiego fosforanu, gdy doszło do tragedii.

01.06.2024, 22:01
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Groźny wypadek na Dunaju. Zatonęła barka z tysiącem ton nawozu. Poważne konsekwencje dla środowiska i żeglugi?

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.

05.01.2024, 13:22
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.

01.11.2023, 21:55
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.

16.03.2023, 23:54
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

MFiPR: ponad 20 mln euro trafi do firm na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich

Firmy otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. Wybrano 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków, do zwycięzców trafi ponad 20 mln euro - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej.

22.09.2022, 20:46
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chorwacja. Media: uchodząca do Adriatyku rzeka Neretwa zatruta metalami ciężkimi

Mającą swoje źródła w Bośni i Hercegowiny i wpływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwę zatruwają ścieki przemysłowe oraz wpuszczana z Mostaru kanalizacja - podał w poniedziałek dziennik "Slobodna Dalmacija". Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.

22.08.2022, 11:56
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.

16.08.2022, 06:15
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Naukowcy opracowali metodę ekstrakcji litu z wody morskiej

Naukowcy zaangażowani w realizację projektu KAUST opracowali bardziej opłacalną ekonomicznie metodę ekstrakcji litu z wody morskiej. Jest to niezbędny składnik akumulatorów zasilających pojazdy elektryczne, jednak gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na lit spowoduje wyczerpanie jego zasobów na lądzie już 2080 roku.

06.01.2022, 08:40
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kolizja na Morzu Egejskim. Duński bulker mocno uszkodzony

Około 1 godziny lokalnego czasu w sobotę 18 sierpnia na Morzu Egejskim zderzyły się dwa masowce. Duński statek jest mocno uszkodzony.

19.09.2021, 10:45
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Tony martwych ryb u południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii

Od ponad tygodnia fale wyrzucają setki tysięcy martwych ryb i skorupiaków na brzeg Morza Mniejszego (Mar Menor), laguny odciętej mierzeją od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii. Premier autonomicznego regionu Murcji chce, by ogłoszono tam stan klęski ekologicznej.

24.08.2021, 01:40

Dziękujemy za wysłane grafiki.