• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Czy pozwolenia lokalizacyjne dla polskich MFW pozostaną w polskich rękach? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Polskie farmy wiatrowe mogą zostać zgodnie z prawem niemal całkowicie przejęte przez podmioty zagraniczne, co już w pewnej części się dzieje - mówi radca prawny Mateusz Romowicz

27.02.2023, 12:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Zakończono produkcję monopali dla projektu wiatrowego na Morzu Bałtyckim

Niemiecki producent komponentów wiatrowych EEW Special Pipe Constructions poinformował, że zakończył produkcję wszystkich monopali, które zostaną zainstalowane w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle na Morzu Bałtyckim.

12.01.2023, 23:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Obajtek: do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii

Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii. W I kw. br. Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE - powiedział PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach - dodał.

12.07.2022, 09:15
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kto jest kim w polskim offshore? GrECo Polska: Ubezpieczamy przyszłość offshore wind w Polsce

Jedną z kluczowych firm specjalizujących się w ubezpieczeniowych aspektach morskiej energetyki wiatrowej jest GrECo Polska. Jest to broker ubezpieczeniowy, który świadczy usługi wsparcia dla klientów z sektora energetycznego, w tym w zakresie ubezpieczania projektów morskich farm wiatrowych.

01.06.2022, 23:50
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

Politechnika Gdańska otwiera się na morską energetykę wiatrową. Od lutego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG można studiować na nowej specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, otwartej na kierunku oceanotechnika. Uczelnia od trzech lat prowadzi również studia podyplomowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Kto i dlaczego powinien zwrócić uwagę na tę ofertę uczelni?

31.05.2022, 22:35
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.

15.03.2022, 23:45
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

MEW: porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content

Dnia 15 września 2021 roku podpisano szumnie zapowiadany sector deal, który według niektórych chybionych stanowisk ma prawnie zabezpieczyć polski łańcuch dostaw przy budowie i eksploatacji polskich Morskich Farm Wiatrowych.

29.09.2021, 07:30
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PKN Orlen wchodzi na Bałtyk z GE Renewable Energy

PKN Orlen ogłosił rozpoczęcie współpracy z amerykańską firmą GE Renewable Energy, zajmującą się produkcją turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Orlen stara się o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

25.08.2021, 23:50
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Ustawa o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, została ogłoszona w środę Dzienniku Ustaw.

03.02.2021, 22:45
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Najdłuższy na świecie podmorski kabel elektryczny zasili energią domy 1,5 mln Brytyjczyków

Europejska transformacja dążąca do odejścia od paliw kopalnych na rzecz OZE wymusi na unijnym sektorze energetycznym rozwój zintegrowanych połączeń przesyłu energii elektrycznej prądem stałym. Rozwiązania tego typu powszechnie stosuje się do łączenia krajowych systemów energetycznych oraz przesyłania energii na duże odległości. Wraz z rozwojem sektora zielonej energii ich znaczenie w Unii Europejskiej będzie stale rosnąć. W lipcu rozpoczęto budowę najdłuższego na świecie połączenia podmorskiego między Danią a Wielką Brytanią.

03.08.2020, 12:18

Dziękujemy za wysłane grafiki.