• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Rząd przygotowuje prawo, które umożliwi renaturyzację Odry

W projekcie nowelizacji ustawy o rewitalizacji Odry, która ma umożliwić renaturyzację rzeki i poprawić jej zdolność do samooczyszczania, rząd proponuje m.in. wykreślenie części przewidzianych wcześniej inwestycji budowlanych w dorzeczu Odry i ustalenie katalogu działań naprawczych.

15.07.2024, 23:54
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Terminal FSRU z decyzją lokalizacyjną

12 lipca br. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej Terminalu FSRU (tzw. decyzja lokalizacyjna), który powstanie w Zatoce Gdańskiej. Decyzja lokalizacyjna obejmuje nabrzeże postojowo - cumownicze oraz gazociąg podmorski, który będzie łączył Terminal z krajowym systemem przesyłowym gazu.

15.07.2024, 23:50
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Orlen: wykorzystanie Rønne zamiast Świnoujścia to mitygacja ryzyka, ale polski terminal pozostaje strategicznym projektem

Budowa terminala offshore w Świnoujściu przebiega zgodnie z harmonogramem, ale zaczęła się o pół roku za późno, by zmitygować wszystkie ryzyka, jakie mogą pojawić się podczas prac. Dlatego Orlen zdecydował się na wykorzystanie portu w Rønne. Świnoujście nie będzie portem instalacyjnym dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na żadnym etapie jej budowy. Posłuży jednak do budowy kolejnych.

15.07.2024, 23:45
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

O terminalu kontenerowym na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujście

W Świnoujściu z udziałem mieszkańców i radnych oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, a także przedstawicieli inwestora głębokowodnego terminalu kontenerowego odbyła się 9 lipca br. Nadzwyczajna V sesja Rady Miasta dedykowana sprawom tego przedsięwzięcia.

15.07.2024, 15:07
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niespokojnie na Cyprze. Rosną obawy o eskalację dawnego konfliktu

Rosną obawy o eskalację konfliktu na podzielonym Cyprze - zaalarmowała w poniedziałek agencja AP. W tym roku zarejestrowano o 70 proc. więcej niż przed rokiem przypadków naruszenia 180-kilometrowej strefy buforowej, nadzorowanej przez ONZ i dzielącej wyspę na część kontrolowaną przez greckich i tureckich Cypryjczyków.

15.07.2024, 13:40
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Baltic Power na ostatniej prostej [wideo]

Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu, Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power, opowiedział o postępach w realizacji najbardziej zaawansowanego projektu offshore wind w Polsce. Prace przebiegają bez zakłóceń, a już w przyszłym roku możemy spodziewać się pierwszych widocznych efektów na morzu.

15.07.2024, 10:57
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Paweł Lulewicz kończy kadencję na stanowisku prezesa zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

15 lipca zakończyła się czteroletnia kadencja dotychczasowego prezesa zarządu gdyńskiej stoczni. Kończąc swoją pracę na tym stanowisku Paweł Lulewicz podsumował osiągnięcia zakładu stoczniowego, a także zwrócił uwagę na przyszłe wyzwania.

15.07.2024, 09:50
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Biednemu zawsze wiatr w oczy. Energetyka wiatrowa coraz silniejsza, ale w Polsce na pół gwizdka

Kolejne dane, a wraz z nimi kolejne raporty nie pozostawiają złudzeń – sektor energetyki wiatrowej nie przestaje pozytywnie zaskakiwać. Oddawane moce energii wiatrowej osiągają kolejne rekordy, lecz brak wsparcia politycznego oraz wieloletni dryf organizacyjny sprawiły, że krajowi interesariusze energetyki wiatrowej nie rozwijają w pełni swego potencjału.

14.07.2024, 12:48
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Hanwha Ocean położyła stępkę pod okręt podwodny dla Korei Południowej. Firma oferuje podobne w ramach programu "Orka"

Państwowa Agencja ds. Zamówień Zbrojeniowych Korei Południowej poinformowała, że w stoczni w Geoje odbyła się ceremonia położenia stępki pod drugi z trzech zamówionych okrętów podwodnych serii KSS-III Batch-II. To najnowsze jednostki przeznaczone dla Marynarki Wojennej Republiki Korei, która dąży do zwiększenia zdolności podwodnych celem przeciwstawienia się zagrożeniom ze strony północnego sąsiada. Budowa jest o tyle interesująca, że podobne okręty stanowią "towar eksportowy" firmy, oferowane także Polsce.

12.07.2024, 13:34
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Grzegorz Pettke, nowy prezes PRS, stawia na kadry i nowe technologie [wywiad]

Obejmując stanowisko prezesa Polskiego Rejestru Statków S.A., Grzegorz Pettke, przynosi ze sobą ambitne plany przekształcenia instytucji. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, nowy szef PRS przedstawia swoją strategię, która obejmuje rozszerzenie usług, modernizację technologiczną oraz wzmocnienie roli firmy jako ważnego gracza na międzynarodowej arenie morskiej.

11.07.2024, 16:21

Dziękujemy za wysłane grafiki.