• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Komisja ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim osiągnęła porozumienie w sprawie zrównoważonego rybołówstwa

Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje ważne decyzje podjęte podczas 28. dorocznego posiedzenia Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (Indian Ocean Tuna Commission, IOTC), które mają sprawić, że rybołówstwo na tym akwenie będzie bardziej zrównoważone. Przyjęto 11 nowych środków ochrony i zarządzania.

20.05.2024, 12:00
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Mariusz Grab zrezygnował z funkcji prezesa spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Mariusz Grab zrezygnował 14 lutego br. z funkcji prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz z funkcji członka jej zarządu. Był jej prezesem od 30 kwietnia 2021 roku.

14.02.2024, 16:39
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Pływające elektrownie - zeroemisyjne źródła energii

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. Dlatego w najbliższej przyszłości napotkamy problemy z zaspokojeniem potrzeb konsumenckich, szczególnie w okresach występowania tzw. pików zapotrzebowania. Dodatkowo regulacje dotyczące ograniczenia emisji CO2 wymuszają odchodzenie od elektrowni używających węgla jako podstawowego paliwa, czego przykładem jest wstrzymanie przez polski rząd budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jest to potwierdzenie decyzji o zwróceniu się ku paliwom nisko lub zeroemisyjnym.

14.01.2022, 12:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Grupy Lotos i Azoty opracowały Zieloną Księgę. Chcą ograniczać emisję CO2

Zielona Księga obejmuje rekomendacje na temat zmian przepisów umożliwiających uruchomienie w Polsce projektów CCS (Carbon Capture and Storage). Chodzi o to by realizować je w sposób komercyjny i na wielką skalę. CCS to technologia zapobiegania emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Dokument zaprezentowali we wtorek 2 listopada jej twórcy - Grupa Lotos i Grupa Azoty. Eksperci opowiedzieli, na czym polega proces CCS, kto na nim skorzysta i jakie są bariery prawne.

02.11.2021, 23:12
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

Jak donoszą media branżowe, francuskie statki rybackie po raz kolejny otoczyły statek pracujący na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji. Jej deweloperem jest hiszpański potentat Iberdrola. Rybacy obawiają się o ryby i ich populację, co może się odbić na ich branży.

28.06.2021, 11:54
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Jedzenie na wynos zaśmieca morza i oceany

Naukowcy i eksperci badający problem zaśmieconych wód i oceanów nie mają już wątpliwości – w większości odpady to plastik używany do jedzenia na wynos. Największym problemem są słomki.

16.06.2021, 22:44
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Jak mogę chronić wody i zasoby mórz i oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja by docenić znaczenie mórz i oceanów, jak również przypomnieć o konieczności ich ochrony, bo ich kondycja w dużej mierze zależy od działalności człowieka. Organizator akcji społecznej Naturalnie Bałtyckie podpowiada jak chronić wody mórz i oceanów, abyśmy mogli cieszyć się ich naturą iw pełni korzystać z dobrodziejstw ich zasobów.

08.06.2021, 08:34
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Grupa Azoty: kontynuujemy ambitny plan inwestycyjny

Pandemia nie miała większego wpływu na działalność Grupy Azoty, negatywnie oddziaływał natomiast wzrost cen surowców energetycznych - powiedział w piątek wiceprezes grupy Tomasz Hryniewicz. Podkreślił, że grupa kontynuuje ambitny program inwestycyjny - w I kw. 2021 r. przeznaczono na ten cel 914 mln zł.

14.05.2021, 16:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Brokat szkodzi rzekom

Brokat może powodować szkody w ekosystemach rzek i jezior – wskazuje badanie przeprowadzone przez angielskich naukowców. Co więcej, jego z założenia biodegradowalne odpowiedniki wcale nie są lepsze.

24.10.2020, 14:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zobacz Gdańsk bez plastiku na wielkim formacie

Odsłonięto pierwszy mural w ramach prowadzonej przez miasto akcji Gdańsk bez plastiku. Namalowany na elewacji Szkoły Podstawowej nr 27 chłopiec nakłania przechodniów do pozbycia się z otoczenia plastikowych odpadów. – Gdańsk bez plastiku to nie tylko teoria, to także ważne przesłanie edukacyjne, które realizujemy w praktyce – mówił podczas odsłonięcia muralu Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.

25.09.2020, 14:34

Dziękujemy za wysłane grafiki.