• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niebezpieczna misja holowania MV Delta Sounion zakończyła się sukcesem. Brał w niej udział statek zbudowany w Polsce

Do wciąż płonącego tankowca MV Delta Sounion, przybyły holowniki osłaniane przez okręty europejskiej operacji EUNAVFOR Aspides. Jej celem było odholowanie uszkodzonego statku w bezpieczny rejon. Jeden z holowników zaangażowanych w to przedsięwzięcie zbudowano w polskiej stoczni.

16.09.2024, 15:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Projekt ustawy o pomocy dla armatorów w związku z zakazem połowu dorsza na Bałtyku

Resort infrastruktury przygotował projekt ustawy przewidującej pomoc państwa dla armatorów, narażonych na straty w związku z wprowadzeniem zakazu połowu dorsza na Bałtyku od 1 stycznia 2020 roku. W czwartek projekt opublikowano na stronach RCL.

12.09.2024, 20:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Targi SMM Hamburg 2024 z rekordową frekwencją i silną reprezentacją Polski

Trwające od 3 do 6 września targi SMM Hamburg to odbywające się co dwa lata największe wydarzenie międzynarodowe poświęcone przemysłowi morskiemu. To tutaj mogły się zaprezentować stocznie oraz firmy związane z branżą morską z całego świata. Polski akcent tegorocznej edycji był wyjątkowo mocny, gdyż swoją ofertę zaprezentowało ponad 40 polskich wystawców.

09.09.2024, 23:59
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Japonia - globalne imperium gazu ziemnego. Skuteczna kooperacja rządu, armatorów i przemysłu

Japonia zignorowała krytyków klimatu i zbudowała globalne imperium gazu ziemnego. Co sześć godzin, gdzieś na świecie, z portu wypływa ładunek skroplonego gazu ziemnego kontrolowany przez japońską firmę. Zbiornikowce, które obsługują jedną czwartą wszystkich dostaw LNG w świecie, stanowią jedynie czubek góry lodowej japońskiego imperium gazowego – twierdzi Stephen Stapczynski, reporter Bloomberg Green.

07.09.2024, 17:51
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych

W dniu 2 września 2024 roku, w Gdyni odbyło się Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wydarzeniu poświęconym bezpieczeństwu i ochronie wód Morza Bałtyckiego udział wzięli JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. W trakcie posiedzenia Rektorzy obydwu Uczelni wygłosili wystąpienia wprowadzające o stanie ekologicznym i planie zagospodarowania Bałtyku.

03.09.2024, 15:19
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Varsovia oficjalnie na linii. Nowy prom PŻB powitany

W Świnoujściu odbyło się dzisiaj oficjalne wprowadzenie nowego promu Polferries Varsovia na linię do Ystad. Była to okazja do powitania jednostki i zaprezentowania jej mediom, oficjelom i partnerom, bo statek pływa między Świnoujściem i Ystad już od ponad miesiąca.

02.09.2024, 15:34
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Odszkodowania marynarskie: prawne ABC po wypadku na statku

Doznanie przez marynarza wypadku w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może rodzić po jego stronie roszczenie o wypłatę przez armatora/pracodawcę stosownego odszkodowania. W większości przypadków będzie to uzależnione od charakteru urazu lub ewentualnych zaniedbań podmiotu zatrudniającego. Marynarz taki powinien jednak uważać, aby w toku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych nie popełnić błędów, które pozbawią go również innych przysługujących mu świadczeń. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

02.09.2024, 15:05
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Dekarbonizacja żeglugi będzie kosztowna dla armatorów, portów i ich klientów. Raport DNV „Maritime Forecast To 2050”

Większość statków wykorzystuje silniki diesla do napędu i wytwarzania energii, a duże statki oceaniczne są zazwyczaj napędzane wolnoobrotowymi silnikami wysokoprężnymi. Badanie DNV wykazało, że 25 tys. największych statków, czyli 30% światowej floty, odpowiadało za 80% emisji CO2 – informują autorzy najnowszego raportu DNV Maritime Forecast To 2050.

01.09.2024, 21:45
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Damen i praktyki dotyczące zrównoważonego projektowania – rozmowa z Krzysztofem Komorowskim

Damen Engineering Gdańsk czynnie uczestniczy w dekarbonizacji przemysłu morskiego, jest to widoczne w obecnych projektach i zaplanowanych działaniach firmy. W rozmowie z Krzysztofem Komorowskim, section leaderem działu mechanicznego i działu interior, poruszamy tematykę zrównoważonego rozwoju w branży morskiej ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy i możliwości biura projektowego.

26.08.2024, 22:19
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Hamburg buduje przewagę w zrównoważonym transporcie

Port Hamburg utrzymał stabilne wyniki w pierwszej połowie 2024 roku, przeładowując 3,8 miliona TEU. Mimo trudności gospodarczych i problemów na szlakach w regionie Morza Czerwonego, ruch kontenerowy w porcie pozostał praktycznie bez zmian (-0,3 procent) w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Zauważalny był również wzrost liczby zawinięć statków kontenerowych oraz rosnąca rola transportu kolejowego w obsłudze ruchu z zaplecza portowego.

20.08.2024, 14:10

Dziękujemy za wysłane grafiki.