• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

BLUE CRESCENT – projekt na rzecz ochrony ekosystemów morskich Polski, Litwy i Szwecji

Stworzenie na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Polski, Litwy i Szwecji transgranicznego morskiego obszaru chronionego, bezpiecznego i zrównoważonego ekosystemu - oto główny cel projektu BLUE CRESCENT. Jego realizacja będzie możliwa dzięki międzynarodowej współpracy oraz dofinansowaniu w kwocie blisko 160 tysięcy euro. Projektem po stronie UG kieruje dr hab. Maciej Nyka, prof. UG z Wydziału Prawa i Administracji.

17.07.2024, 21:46
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego wyrusza celem zbadania tajemnic wód arktycznych

Już za tydzień r/v Oceanograf ponownie wypłynie poza Morze Bałtyckie. Celem wyprawy jest miasto Bodø, leżące w północnej Norwegii za kołem podbiegunowym. Znajduje się tam Uniwersytet NORD, jedna z uczelni partnerskich SEA-EU.

27.05.2024, 11:27
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.

02.05.2023, 10:19
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Rektor UMG przewodniczącym międzynarodowego stowarzyszenia uniwersytetów morskich

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Międzynarodowej Rady Wykonawczej (IEB - International Executive Board) Stowarzyszenia, które w dniach 13 i 14 lutego 2023 roku odbyło się w Tokio, jego członkowie wybrali przewodniczącego Stowarzyszenia IAMU oraz członków stałych komitetów IAMU wraz z ich przewodniczącymi na lata 2023-2025.

21.02.2023, 23:30
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Po co nam to święto?

18 maja IMO ustanowiła Międzynarodowym Dniem Kobiet w Branży Morskiej. W tym roku obchodzimy go po raz pierwszy. Jak wygląda sytuacja kobiet pracujących na morzu i w portach i czy ich pozycję należy wzmacniać?

18.05.2022, 14:02
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Morskie farmy wiatrowe w zrównoważonym rozwoju [ROZMOWA]

Marek Grzybowski, 5 pytań do: prof. UG, dr hab. Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego, przewodnicząca Komisji Prawa Morskiego PAN.

06.10.2021, 22:45
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Przywróćmy polską banderę, a staniemy się europejskim centrum zarządzania statkami

Na przestrzeni ostatnich 28 lat polska flota handlowa w żegludze międzynarodowej zmniejszyła się z 247 statków pływających pod polską banderą do 96 jednostek, z czego tylko 6 pływa aktualnie w narodowych barwach. Ludzie morza o przyczynach tego stanu dyskutują od lat i co jakiś czas temat ten poruszany jest w różnego rodzaju pracach legislacyjnych, jednakże jak dotąd bezskutecznie. Dlaczego warto przywrócić polską banderę?

13.12.2018, 12:37
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Promocja kobiet w zawodach gospodarki morskiej

W Międzynarodowym Dniu Kobiet – 8 marca Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization, IMO) zamieściła na swojej stronie film promujący równy dostęp kobiet do zawodów gospodarki morskiej oraz ich awans na stanowiska kierownicze. Udział w nim wzięła, jako jedyna reprezentantka szkolnictwa morskiego, studentka Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie - Pola Raciborska.

12.03.2015, 21:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.