• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Miliony GBP na hub wodorowy na Tamizie, zielone korytarze, autonomiczne i ekologiczne statki

Firmy z południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o dofinansowanie do 100 tys. funtów na projekty związane z rozwojem autonomicznych statków, czystych technologii w gospodarce morskiej i rozwoju technologii informatycznych na potrzeby transportu morskiego. Porty otrzymają 1,5 mln GBP na rozwój zielonych korytarzy. Na Tamizie powstanie hub wodorowy, a u brzegów Wielkiej Brytanii wyspa produkująca zielony wodór. Energię będzie czerpać z wiatru słońca i morskich fal.

11.09.2024, 10:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Operatorzy gazociągów przesyłowych ukończyli wstępne studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Operatorzy systemów przesyłowych gazu (OSP) Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec (Ontras) zakończyli prace nad wstępnym studium wykonalności dla Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (ang. Nordic-Baltic Hydrogen Corridor – NBHC). Ten ważny dokument, którego przygotowanie rozpoczęto w styczniu 2024 r., określa kluczowe warunki wdrożenia projektu, którego celem jest transport odnawialnego wodoru z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec.

09.09.2024, 14:08
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Jacht produkujący wodór za ponad 4,6 mln funtów wypłynie z Wielkiej Brytanii

Autonomiczne jachty będą wykorzystywane do produkcji zielonego wodoru przez holowany elektrolizer pobierający wodę morską. Na nowatorską koncepcję produkcji odnawialnego wodoru brytyjski startup otrzyma wsparcie rządu 4,65 mln funtów finansowania zalążkowego.

04.09.2024, 20:28
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Koniec zakazów korzystania z Dzierżna Dużego, Kanału Gliwickiego i Kłodnicy

Wojewoda śląski Marek Wójcik uchylił zakazy korzystania z jeziora Dzierżno Duże, IV sekcji Kanału Gliwickiego oraz rzeki Kłodnicy. W środę powiedział PAP, że seria badań wykazała zanik złotej algi.

04.09.2024, 13:32
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Litwa jest dla Orlenu strategicznym rynkiem

Litwa jest dla Grupy Orlen strategicznym rynkiem - powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. W środę będzie rozmawiał on z premier Litwy Ingridą Simonite m.in. o planach rozwojowych koncernu, w tym inwestycjach w rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach oraz w odnawialne źródła energii.

04.09.2024, 13:30
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Dekarbonizacja żeglugi będzie kosztowna dla armatorów, portów i ich klientów. Raport DNV „Maritime Forecast To 2050”

Większość statków wykorzystuje silniki diesla do napędu i wytwarzania energii, a duże statki oceaniczne są zazwyczaj napędzane wolnoobrotowymi silnikami wysokoprężnymi. Badanie DNV wykazało, że 25 tys. największych statków, czyli 30% światowej floty, odpowiadało za 80% emisji CO2 – informują autorzy najnowszego raportu DNV Maritime Forecast To 2050.

01.09.2024, 21:45
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Świat na gazie. Gazowce i terminale LNG mają coraz więcej pracy. Global Gas Report 2024 Edition

Rosnący popyt na energię we wszystkich regionach oraz niedoinwestowanie w gaz i czystą energię zagrażają globalnym dostawom energii, a cele energetyczne na rok 2030 są wyraźnie nieosiągalne. Globalne rynki gazu pozostają w kruchej równowadze przy ograniczonym wzroście podaży. Popyt rośnie stale, o 1,5% w 2023 r., z oczekiwanym przyspieszeniem do 2,1% do końca 2024 r.

29.08.2024, 22:50
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Orlen wciąż stawia na OZE

Nowe instalacje OZE, pierwsza ogólnodostępna stacja wodorowa, postępy w pracach nad Baltic Pipe czy rozbudową Terminala LNG w Świnoujściu — Grupa ORLEN nie zwalnia inwestycyjnego tempa. W pierwszym półroczu 2024 roku przeznaczyła aż 14 mld zł na projekty wspierające polską transformację energetyczną.

29.08.2024, 09:51
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Wodór i metanol w zielonej wersji będą odpowiedzialne za dekarbonizację gospodarki. Także w Polsce. Jest też ciekawy „efekt uboczny”

Zielone paliwa będą fundamentem zrównoważonej gospodarki jutra. Transport, żegluga czy przemysł tworzyw sztucznych - to tylko niektóre sektory gospodarki, do których dekarbonizacji potrzebne będą zielone paliwa - to główne wnioski z prezentacji ekspertów European Energy, którzy podczas spotkania z dziennikarzami wyjaśniali, jak zielone paliwa syntetyczne, takie jak e-metanol czy eSAF, mogą zastąpić paliwa kopalne, przyczyniając się do transformacji energetycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

28.08.2024, 13:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Południowokoreański gigant kupił fińskiego producenta ogniw paliwowych

HD Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (HD KSOE), południowokoreański potentat stoczniowy, zakupił fińską firmę Convion, specjalizującą się w technologii stałotlenkowych ogniw paliwowych.

27.08.2024, 21:22

Dziękujemy za wysłane grafiki.