• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Humbaki tworzą narzędzia do polowania na kryle. Naukowcy zdumieni

Humbaki nie tylko posługują się narzędziami, ale też same je wytwarzają i dostosowują je do własnych celów – uważają naukowcy. Z najnowszych badań wynika, że podczas polowań gigantyczne morskie ssaki stosują „sieci” z wydmuchiwanych bąbelków powietrza i umieją nimi precyzyjnie manipulować.

24.08.2024, 12:16
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ekspert: Bałtyk nie jest naturalnym środowiskiem występowania delfinów

Bałtyk nie jest naturalnym środowiskiem występowania delfinów. Są to organizmy typowo morskie, a więc preferujące wody o wyższym zasoleniu – powiedziała PAP dr Tatiana Guellard z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego.

07.08.2024, 06:12
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Novotel wspiera ochronę oceanów i ogłasza współpracę z WWF

Znana z edukacji gości w zakresie balansu i równowagi marka Novotel podpisała właśnie trzyletnią umowę z fundacją WWF (World Wide Fund for Nature). Jej celem jest wsparcie ochrony i odbudowy oceanów na całym świecie poprzez zaangażowanie w ekologiczne inicjatywy. WWF jest światowym liderem w budowaniu zrównoważonej przyszłości dla ludzi i środowiska.

24.06.2024, 20:22
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Z Charkowa do Walencji przetransportowano dwie białuchy, zagrożone rosyjskim ostrzałem

Dwie białuchy arktyczne przetransportowano z ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie Charkowa na wschodzie Ukrainy do oceanarium w Walencji - poinformował w środę instytut oceanograficzny hiszpańskiego miasta. Podkreślono, że była to udana "międzynarodowa operacja wysokiego ryzyka".

19.06.2024, 21:48
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.

27.12.2023, 21:17
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wieloryb kontra łódź: jedna osoba nie żyje, druga ranna

Wieloryb przewrócił łódź u wybrzeży Sydney w sobotę, w wyniku czego zginął jeden mężczyzna, a drugi został ranny. Wieloryby rzadko powodują śmierć ludzi, jednak w regionie odnotowano przypadki zderzeń tych zwierząt z łodziami. Wyskoki z wody są charakterystycznym zachowaniem wielu gatunków waleni.

30.09.2023, 21:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie liczba rekinów, waleni i delfinów przy brzegu aglomeracji Lizbony

Wraz z ocieplaniem się klimatu u brzegów aglomeracji Lizbony rośnie liczba dużych zwierząt morskich, takich jak rekiny, walenie i delfiny, wynika z obserwacji portugalskich biologów.

23.08.2023, 20:54
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Ależ olbrzym! Jest nowy kandydat na najcięższe zwierze w historii Ziemi. To prehistoryczny wieloryb

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.

03.08.2023, 12:17
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

BBC: francuski nurek na pokładzie Titana mógł nadać sygnał wychwycony przez ekipy ratunkowe, ma ogromne doświadczenie morskie

Francuski nurek Paul-Henry Nargeolet, który jest na pokładzie zaginionej eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, ma olbrzymie doświadczenie w marynarce wojennej i to on mógł nadać sygnał, który wychwyciły ekipy ratunkowe - ocenia w środę BBC.

21.06.2023, 12:06
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

W wyniku wojny na Ukrainie delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.

10.04.2023, 19:15

Dziękujemy za wysłane grafiki.