• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Ceremonia wodowania brazylijskiej fregaty Tamandaré. Buduje ją TKMS

Z udziałem władz, kadry dowódczej sił morskich oraz przedstawicieli branży stoczniowej odbyły się 9 sierpnia br. chrzest i wodowanie pierwszej fregaty nowej serii. Stanowi to element zakrojonej na szeroką skalę modernizacji Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Nowy okręt jest oparty na platformie MEKO, podobnie jak polska korweta patrolowa ORP Ślązak.

09.08.2024, 21:04
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Izraelski okręt zestrzelił dron, który znajdował się nieopodal pola gazowego Karish

Siły Obronne Izraela poinformowały, że jedna z korwet serii Sa'ar 6 użyła morskiej wersji swojego systemu obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła), aby zestrzelić latający bezzałogowiec należący do libańskiego Hezbollahu zanim dotarł ono do pola gazowego znajdującego się na Morzu Śródziemnym.

29.07.2024, 15:39
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niemcy zamawiają kolejne okręty podwodne. Podobne są oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

Minister Obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiada, że Marynarka Wojenna Niemiec (Deutsche Marine) wzbogaci się o cztery kolejne okręty podwodne typu 212CD. Koszt przedsięwzięcia wynosi 4 mld euro. Nowe jednostki zwiększają portfel zamówień do łącznie sześciu. Co istotne, podobne są proponowane Polsce w ramach programu "Orka".

24.07.2024, 21:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kanada, Niemcy i Norwegia podpisały list intencyjny w sprawie morskiego sojuszu obronnego

Ministrowie obrony Kanady, Niemiec i Norwegii podpisali w środę list intencyjny w sprawie utworzenia morskiego sojuszu obronnego. Trzy kraje rozważą możliwości zacieśnienia współpracy na północnym Atlantyku - przekazał szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair.

11.07.2024, 09:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Koniec wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie programu "Orka". Przetarg ruszy jeszcze w lipcu?

Z końcem czerwca Agencja Uzbrojenia miała zakończyć trwające od roku wstępne konsultacje rynkowe w sprawie zakupu okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Teraz pojawia się oczekiwanie na dalszy przebieg prac, w tym podanie firm zaproszonych do udziału w przetargu.

02.07.2024, 12:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Powstaje nowy arktyczny sojusz obronny

Trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce, w których udział biorą Kanada, Niemcy i Norwegia - poinformował w czwartek szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair; potwierdził, że temat ten został poruszony podczas spotkania ministrów obrony NATO.

20.06.2024, 20:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Czy holenderska "Orka" dobije do brzegu? Ministerstwo Obrony się tłumaczy

Nie słabną kontrowersje wokół marcowego wyniku przetargu na okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Resort obrony przedstawił proces całego przedsięwzięcia, odpowiadając tym samym na krytykę. Mimo to emocji oraz negatywnych opinii nie brakuje.

14.06.2024, 11:27
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

"Miecznik" po brazylijsku. W stoczni należącej do TKMS położono stępkę pod nową fregatę

Brazylijska marynarka wojenna, agencja zamówień publicznych EMGEPRON oraz firma Águas Azuis, założona przez Thyssenkrupp, Embraer Defence & Security i Atech, wspólnie świętowały położenie stępki pod najnowocześniejszą fregatę w kraju. Ceremonia odbyła się 6 czerwca 2024 r. w stoczni Thyssenkrupp Estaleiro Brasil Sul w Itajaí. Przyszły Jerônimo de Albuquerque jest drugim okrętem w brazylijskim programie fregat typu Tamandaré, w ramach którego mają zostać zbudowane łącznie cztery jednostki.

10.06.2024, 11:58
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.

30.04.2024, 12:15
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.

22.04.2024, 13:18

Dziękujemy za wysłane grafiki.