• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Greenpeace apeluje do polskiego rządu o bardziej skuteczną ochronę mórz i oceanów

Dziesięciometrowa różowa ośmiornica w towarzystwie aktywistek i aktywistów Greenpeace pojawiła się dziś rano na warszawskich bulwarach nad Wisłą. Obok nich został umieszczony duży transparent z hasłem: ,,Chrońcie morza i oceany’’. W ten sposób organizacja apeluje do polskiego rządu o jak najszybszą ratyfikację Traktatu Oceanicznego, czyli międzynarodowego porozumienia na rzecz ochrony mórz i oceanów. Jak mówią aktywiści – to konieczny krok, by ratować życie naszej błękitnej planecie i teraz jest na to prawdziwa szansa.

30.07.2024, 20:35
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Sztuczne światło wiedzie narybek na manowce

Sztuczne oświetlenie w nocy (ALAN) odciąga larwy ryb od naturalnie oświetlonych siedlisk na rzecz pozornie bardziej atrakcyjnych, dramatycznie zmniejszając ich szanse na przeżycie – ogłoszono podczas dorocznej konferencji Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej w Pradze.

05.07.2024, 06:46
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Mary Kay Inc. na czele wysiłków na rzecz ochrony oceanów podczas 11. edycji dorocznego światowego szczytu na rzecz oceanów

Mary Kay Inc., wiodąca marka propagująca upodmiotowienie kobiet na całym świecie, która niezmiennie wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, po raz kolejny staje na czele globalnych wysiłków na rzecz ochrony oceanów. Marka kosmetyczna miała przyjemność wziąć udział w 11. edycji dorocznego światowego szczytu na rzecz oceanów, który odbył się w Lizbonie (Portugalia) w dniach 11-13 marca.

04.04.2024, 11:18
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.

27.03.2024, 11:32
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.

12.03.2024, 12:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kontenerowiec na mieliźnie atrakcją turystyczną w Indiach [WIDEO]

MTT Singapore, kontenerowiec o nośności 10 300 ton, operowany przez MTT Shipping z Malezji utknął a mieliźnie u brzegów rzeki Hooghly w pobliżu Kolkaty. Incydent nie spowodował obrażeń wśród członków załogi, ale za to przyciągnął tłumy gapiów zaintrygowanych tym niecodziennym widokiem.

07.08.2023, 14:47
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.

20.04.2023, 23:53
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.

15.04.2023, 12:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Renaturyzacja Doliny Łupawy jeszcze w tym roku

W tym roku będziemy m.in. realizować inwestycję mającą na celu renaturyzację Doliny Łupawy. Będziemy zwiększać tereny zalewowe dla rzeki – powiedział PAP dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Winiarski.

25.03.2023, 11:44
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Przez zmiany klimatyczne rośnie popyt na wodę pitną

Zmiany klimatyczne na świecie powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wodę pitną, a jej zasoby są zagrożone - wskazywali eksperci w środę podczas konferencji zorganizowanej w Narwiańskim Parku Narodowym z okazji Światowego Dnia Wody.

22.03.2023, 15:10

Dziękujemy za wysłane grafiki.