• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Poprzerywane wały, zalane miejscowości. Powódź stulecia? (AKTUALIZACJA)

Od kilku dni Polska i jej sąsiedzi zmagają się z największymi od lat podtopieniami. Dziesiątki miast i mniejszych miejscowości zostało zalanych, a setki osób ewakuowano z zagrożonych obszarów. W wielu miejscach doszło do zerwania tam i zapór wodnych. Artykuł aktualizowany.

16.09.2024, 09:44
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Duński koncern DSV przejmie niemiecką firmę transportową Schenker

DSV ogłasza swoją największą jak dotąd transakcję po podpisaniu umowy przejęcia Schenker od Deutsche Bahn. Transakcja ma wzmocnić globalną sieć, doświadczenie i konkurencyjność duńskiej firmy, przynosząc jednocześnie korzyści tak pracownikom, jak i klientom oraz inwestorom. Wartość przejęcia wynosi 14,3 mld euro.

14.09.2024, 19:44
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Spotkanie oficerów w ramach Grupy Północnej na temat bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku

W bazie marynarki wojennej Haakonsvern w norweskim Bergen odbyło się spotkanie zastępców szefów sztabów i obrony reprezentujących 12 państw członkowskich Grupy Północnej. Głównym tematem była sytuacja w rejonie Morza Bałtyckiego i utrzymanie bezpieczeństwa na tym akwenie.

13.09.2024, 10:41
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Miliony GBP na hub wodorowy na Tamizie, zielone korytarze, autonomiczne i ekologiczne statki

Firmy z południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o dofinansowanie do 100 tys. funtów na projekty związane z rozwojem autonomicznych statków, czystych technologii w gospodarce morskiej i rozwoju technologii informatycznych na potrzeby transportu morskiego. Porty otrzymają 1,5 mln GBP na rozwój zielonych korytarzy. Na Tamizie powstanie hub wodorowy, a u brzegów Wielkiej Brytanii wyspa produkująca zielony wodór. Energię będzie czerpać z wiatru słońca i morskich fal.

11.09.2024, 10:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Apetyty na europejski offshore rosną. Polski Pawilon PSEW podczas targów WindEnergy w Hamburgu zgromadzi liderów branży

Morska energetyka wiatrowa może odpowiadać nawet za 30 proc. zapotrzebowania na prąd w UE do 2050 r. Europejski rynek offshore wrzuca piąty bieg, jednak Polska wciąż nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, aby stać się kluczowym graczem w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych. Konieczna jest przestrzeń umożliwiająca promocję krajowych dostawców i efektywną współpracę międzynarodową.

11.09.2024, 09:29
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Northvolt z problemami? Szwedzka firma zamyka część fabryki w kraju i szuka inwestora dla gdańskiego zakładu

W informacji prasowej ogłoszonej 9 września szwedzki producent ogniw i systemów bateryjnych Northvolt poinformował, że zdecydował o zamknięciu części fabryki w Skelleftea. W ramach przeglądu strategicznego zarząd firmy zdecydował się na szereg działań, które mają wpłynąć także na działalność innych zakładów przedsiębiorstwa nie tylko w Szwecji, ale też innych krajach. Będzie także szukać inwestora dla oddziału znajdującego się w Gdańsku.

10.09.2024, 21:25
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

ATM Terminals inauguruje modernizację największego terminala kontenerowego w Afryce Zachodniej

Firma APM Terminals świętowała 4 września inaugurację kompleksowego projektu modernizacji o wartości 115 mln dolarów w swoim terminalu kontenerowym West Africa Container Terminal (WACT) w Onne w Nigerii. Ta monumentalna inwestycja podkreślać ma niezachwiane firmy we wzrost gospodarczy Nigerii i umacniać pozycję jako kluczowego węzła handlowego w Afryce Zachodniej.

06.09.2024, 12:10
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych

W dniu 2 września 2024 roku, w Gdyni odbyło się Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wydarzeniu poświęconym bezpieczeństwu i ochronie wód Morza Bałtyckiego udział wzięli JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. W trakcie posiedzenia Rektorzy obydwu Uczelni wygłosili wystąpienia wprowadzające o stanie ekologicznym i planie zagospodarowania Bałtyku.

03.09.2024, 15:19
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Ceny ropy w USA w górę, ale na rynkach nie brakuje czynników ryzyka

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w czasie porannego handlu o ponad pół procent, ale na rynkach nie brakuje czynników ryzyka zarówno do dalszej zwyżki jak i spadków notowań - podają maklerzy.

03.09.2024, 09:24
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Odszkodowania marynarskie: prawne ABC po wypadku na statku

Doznanie przez marynarza wypadku w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może rodzić po jego stronie roszczenie o wypłatę przez armatora/pracodawcę stosownego odszkodowania. W większości przypadków będzie to uzależnione od charakteru urazu lub ewentualnych zaniedbań podmiotu zatrudniającego. Marynarz taki powinien jednak uważać, aby w toku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych nie popełnić błędów, które pozbawią go również innych przysługujących mu świadczeń. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

02.09.2024, 15:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.