• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Humbaki tworzą narzędzia do polowania na kryle. Naukowcy zdumieni

Humbaki nie tylko posługują się narzędziami, ale też same je wytwarzają i dostosowują je do własnych celów – uważają naukowcy. Z najnowszych badań wynika, że podczas polowań gigantyczne morskie ssaki stosują „sieci” z wydmuchiwanych bąbelków powietrza i umieją nimi precyzyjnie manipulować.

24.08.2024, 12:16
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Prezydent Tajwanu: autorytaryzm i ekspansjonizm Chin nie zatrzyma się na Tajwanie

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te ostrzegł w środę, że "przybierający na sile autorytaryzm Chin nie zatrzyma się na wyspie". Przemawiając na forum Ketagalan, poświęconym bezpieczeństwu w regionie Indo-Pacyfiku, Lai wezwał "kraje demokratyczne" do zjednoczenia się w celu przeciwdziałania tej ekspansji.

21.08.2024, 09:49
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Sukces polskich naukowców – znaleźli sposób na złotą algę

Pracujący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury interdyscyplinarny zespół specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic we współpracy z PGGW Wody Polskie opracował innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi. Wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. To przełom na skalę światową.

16.08.2024, 12:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Na Zalewie Szczecińskim udokumentowano pierwszy w Polsce lęg rybitwy wielkodziobej

Ornitolodzy zaobserwowali pierwszy w Polsce przypadek gniazdowania i lęgu rybitwy wielkodziobej. Miało to miejsce na sztucznej wyspie Śmięcka na Zalewie Szczecińskim.

13.08.2024, 10:12
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Pod powierzchnią Marsa kryje się ocean wody

Posługując się badaniami sejsmicznymi wnętrza Marsa, naukowcy znaleźli dowody na istnienie dużego podziemnego zbiornika płynnej wody. To miejsce, które może podtrzymywać życie.

13.08.2024, 06:04
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

MI: negocjujemy z Bankiem Światowym 1,5 mld euro m.in. na oczyszczenie Kanału Gliwickiego

Ministerstwo Infrastruktury negocjuje z Bankiem Światowym nowy 10-letni program dot. gospodarki wodnej o wartości 1,5 mld euro; udało się do jego agendy wpisać kwestię oczyszczenia Kanału Gliwickiego - poinformował w piątek wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

09.08.2024, 11:25
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Australia. Najgorętsze od 400 lat oceany zagrażają Wielkiej Rafie Koralowej

Temperatura wody wokół Wielkiej Rafy Koralowej wzrosła w ciągu ostatniej dekady do poziomu najwyższego od 400 lat, co zagraża tej największej rafie świata – ostrzegli naukowcy w opublikowanym w czwartek raporcie.

08.08.2024, 09:35
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Cyfrowe bliźniaki dla produkcji morskiej energii wiatrowej

Konfigurowalny, cyfrowy bliźniak morskich farm wiatrowych zostanie opracowany w ramach unijnego projektu, w którym uczestniczy m.in. Politechnika Gdańska. To innowacja, która ma zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne. Naukowcy z PG będą odpowiadać za opracowanie modeli uczenia maszynowego do wczesnego wykrywania i prognozowania możliwości wystąpienia usterek w turbinach wiatrowych.

07.08.2024, 10:43
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

"Latające rzeki" przyczyną niszczycielskich powodzi w Indiach

Co najmniej 13 osób zginęło u podnóża Himalajów w powodziach wywołanych przez monsuny – podała w piątek AFP, cytując indyjskie władze. Naukowcy twierdzą, że za niszczycielskie powodzie odpowiadają "latające rzeki", czyli niewidoczne strumienie pary wodnej, które - przenoszone znad oceanów do chłodniejszych regionów - stają się intensywnymi opadami.

04.08.2024, 16:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chińskie statki i okręty testują możliwości poruszania się w Arktyce

Kanadyjski okręt patrolujący wody Arktyki zauważył chiński statek badawczy w Cieśninie Beringa, a ministerstwo obrony ostrzegło, że w związku z ociepleniem klimatu coraz intensywniej testowane są obronne możliwości Kanady w tym regionie – podały w czwartek media.

02.08.2024, 14:38

Dziękujemy za wysłane grafiki.