• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W stoczni koło Sankt Petersburga zwodowano trałowiec dla rosyjskiej Floty Północnej

W znajdującej się w miejscowości Pontyonnyj (nieopodal Sankt Petersburga) stoczni Sriednie-Newskij Sudostroitielnyj Zawod, należącej do rosyjskiej kompanii stoczniowej JSC United Shipbuilding Corporation (znanej też jako OSK), odbyło się wodowanie dziewiątego trałowca proj. 12700, określanego też jako typ Aleksandrit. W przyszłości okręt wejdzie w skład rosyjskiej Floty Północnej.

14.08.2024, 11:32
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niemcy przeprowadzą wyjątkowe ćwiczenie na Bałtyku. W jego ramach zatopią okręt wycofany ze służby

Na bałtyckich wodach Marynarka Wojenna Niemiec (Deutsche Marine) zaplanowała ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji. Ich głównym punktem ma być zatopienie wycofanej w 2017 roku ze służby fregaty, ex-FGS Karlsruhe (F212).

07.08.2024, 15:20
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Siły morskie Holandii wdrażają innowacyjny bezzałogowiec do działań morskich

Od 17 lipca Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) intensywnie testuje drona USV90 (Unmanned Surface Vehicle 90) . Nowy pojazd ma stanowić nowy etap rozwoju sił morskich państwa w zakresie działań pomocniczych. Ma znaleźć się w wyposażeniu sił przeciwminowych. Przedsięwzięcie, jak wiele innych morskich prowadzonych przez Holandię, jest realizowane wspólnie z Belgią.

23.07.2024, 11:24
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowy niszczyciel min dla sił morskich Belgii rozpoczął próby morskie

Pierwszy z nowej serii okrętów przeciwminowych powstających dla marynarek wojennych Belgii i Holandii wyszedł 17 lipca na próby morskie. Rozpoczyna to nowy etap wdrażania nowoczesnych jednostek przeznaczonych do zwalczania obiektów niebezpiecznych na morzu, wyposażonych w najnowsze rozwiązania technologiczne.

23.07.2024, 10:01
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

W Bułgarii zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pk. "Breeze 2024". Brali w nim udział polscy marynarze

W lipcu Bułgaria po raz kolejny była gospodarzem wielonarodowych ćwiczeń wojskowych rozgrywanych w basenie Morza Czarnego pk. "Breeze 2024". To jedno z największych tego rodzaju przedsięwzięć sił morskich tego państwa. W tegorocznej edycji uczestniczyło blisko 2500 żołnierzy z 13 krajów sojuszniczych NATO. Polską Marynarkę Wojenną reprezentowali oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy znaleźli się w składzie kierownictwa ćwiczenia.

16.07.2024, 15:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Zełenski: Rosja już nigdy nie będzie dominowała w regionie Morza Czarnego

Region Morza Czarnego już nigdy nie będzie miejscem dominacji Rosji – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w obchodzonym w niedzielę Dniu Wojskowo-Morskich Sił Ukrainy. Szef państwa złożył z tej okazji wizytę w Odessie.

07.07.2024, 22:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Szef marynarki wojennej Ukrainy twierdzi, że Rosja traci krymski hub na Morzu Czarnym

Rosyjska Flota Czarnomorska została zmuszona do przebazowania z okupowanego Krymu prawie wszystkich okrętów w stanie gotowości bojowej, a jej główna baza marynarki wojennej w Sewastopolu staje się coraz mniej przydatna przez ataki sił ukraińskich - powiedział dowódca marynarki wojennej Ukrainy Ołeksij Nejiżpapa.

05.07.2024, 15:13
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kormoran w wydaniu Beneluksu? Zwodowano trzeci okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiej serii

W Concarneau odbyła się 2 lipca tego roku ceremonia wodowania przyszłego Tournai (M941), trzeciego z dwunastu okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM. Wiąże się on z modernizacją i rozwojem zdolności przeciwminowych obu tych państw. Wodowanie zostało przeprowadzone przez Kership, głównego wykonawcę przemysłowego programu, w imieniu francuskiego stoczniowca Naval Group, będącego głównym podmiotem odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie.

04.07.2024, 21:33
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Szwecja przywraca do regularnej służby okręt podwodny, który mógł trafić do Polski. Saab kończy gruntowny remont

Koncern ze Szwecji poinformował, że zbudowany w 1989 roku okręt podwodny serii A17 HSwMS Södermanland został zwodowany w jego stoczni w Karlskronie, co jest ukoronowaniem intensywnych prac związanych z przywróceniem tej jednostki do służby po latach pozostawania w rezerwie. W 2019 roku ten jak i bliźniaczy HSwMS Östergötland były przedmiotem polsko-szwedzkich, nieudanych rozmów w sprawie nabycia rozwiązania pomostowego dla sił podwodnych Marynarki Wojennej RP.

26.06.2024, 10:26
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Stocznia Mitsubishi Heavy Industries woduje dziewiątą fregatę typu Mogami

Po niedawnym przekazaniu okrętu JS Agano (FFM-6) dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony w stoczni w Nagasaki odbyły się chrzest i wodowanie kolejnego okrętu z niezwykle szybko budowanej serii nowoczesnych fregat. Zwodowana jednostka otrzymała nazwę Natori i jestdziewiątą z serii Mogami, na której zostanie podniesiona japońska bandera.

24.06.2024, 14:51

Dziękujemy za wysłane grafiki.