• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjskie działania wojenne degradują Morze Kaspijskie i naruszają konwencje międzynarodowe

Wykorzystywanie przez Rosję Morza Kaspijskiego do celów wojskowych degraduje jego ekosystem i stanowi naruszenie konwencji o jego statusie prawnym z 2018 r. Władze krajów leżących nad jego akwenem starają się nie podejmować tego tematu, by nie drażnić Rosji - napisał portal analityczny Carnegie Politika.

09.08.2024, 09:02
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ubytek tlenu w jurajskich oceanach zabójczy dla organizmów

W oceanach okresu jurajskiego ubytek tlenu doprowadził do masowego wymierania organizmów. Na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” naukowcy zastanawiają się, czy dzisiaj ta sytuacja może się powtórzyć.

28.06.2024, 09:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Katastrofa na Odrze negatywnym zjawiskiem roku

Niemiecka organizacja ochrony przyrody Nabu uznała w środę katastrofę ekologiczną i masowe wymieranie ryb w położonej na polsko-niemieckiej granicy rzece Odrze za najbardziej negatywne zjawisko związane z ochroną przyrody w mijającym roku i przyznała jej tytuł "Dinozaura 2022".

30.12.2022, 15:42
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.

16.08.2022, 06:15
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.

31.08.2020, 13:40
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.

31.07.2020, 13:42
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.

21.07.2020, 09:12
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Grzegorz Hałubek: Płacimy za rabunkową gospodarkę na Bałtyku

- Połowy ryb głównie na mączkę. Wielkie trawlery szwedzkie i duńskie, które nigdy nie powinny tu przypływać, spowodowały w szybkim tempie załamanie biomasy i wymieranie ryb drapieżnych, masowe wymieranie dorszy w Bałtyku – powiedział na antenie Radia Słupsk Grzegorz Hałubek, pełnomocnik d/s rybołówstwa ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

15.02.2016, 10:52

Dziękujemy za wysłane grafiki.