• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.

07.05.2024, 09:50
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia istnienia

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.

29.04.2024, 12:40
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Regaty im. gen. Zaruskiego – 17 jachtów rywalizowało na Zatoce Puckiej

17 jachtów klasy Puck rywalizowało w sobotę w Rewie (Pomorskie) w regatach im. gen. Mariusza Zaruskiego o Puchar Prezydenta RP. To druga edycja tych zawodów na Zatoce Puckiej. Wcześniej, przez 11 lat, odbywały się w Chersoniu na Ukrainie.

26.08.2023, 22:04
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Mariusz Zaruski: Wyjdźcie na morze, gdy tylko będziecie gotowi

W sierpniu 1939 r. generał Mariusz Zaruski napisał w krótkiej notatce na pokładzie „Zawiszy Czarnego” : „litery międzynarodowego kodu sygnałowego IJB, dla nas Polaków mają wielkie symboliczne znaczenie. Znaczą one: „Wyjdźcie w morze, gdy tylko będziecie gotowi”. Ale musicie być gotowi: moralnie i fizycznie”. Wyjechał do Lwowa i już nigdy nad morze nie wrócił. Zmarł uwięziony przez NKWD na „nieludzkiej ziemi”.

08.04.2023, 20:11
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.

15.07.2022, 08:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.

17.09.2021, 14:53
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.

06.09.2021, 09:50
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Osobisty Poczet Ludzi Morza

„Osobisty Poczet Ludzi Morza” – audiobook autorstwa Miry Urbaniak, dziennikarki, żeglarki, edukatora morskiego. To Jej subiektywny wybór nieżyjących bohaterów Polski morskiej od czasów zaślubin Polski z morzem do współczesności. Stanowi ostatnią część projektu „I póki kropla jest w Bałtyku” realizowanego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Projekt ma na celu popularyzację historii, tradycji i kultury morza oraz niezmiennych na morzu wartości: dobrego rzemiosła, współpracy i solidarności.

19.01.2021, 12:30
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Mariusz Zaruski w walce o niepodległość

Mariusz Zaruski to jedna z najbardziej zasłużonych postaci w dziejach polskiego żeglarstwa. Przed jego nazwiskiem bardzo często i w różnych okolicznościach umieszczany jest skrót generalskiego stopnia. Choć jest to jak najbardziej poprawne, to jednak warto wiedzieć, że do tego stopnia został awansowany dopiero w wieku 57 lat.

13.11.2020, 09:42
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Dzień Niepodległości - polskie żeglarstwo pod zaborami

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, nasz kraj zniknął z mapy świata. W 1918 roku, po I Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość, dzięki czemu wiele dziedzin życia, w tym żeglarstwo mogło się rozwijać. Przy okazji tego ważnego święta, warto jednak wspomnieć, że polskie żeglarstwo swoje korzenie ma pod zaborami.

12.11.2020, 09:23

Dziękujemy za wysłane grafiki.