• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Gdańsk podsumowuje I półrocze: paliwa, zboża i kontenery na plusie, węgla coraz mniej

W I półroczu 2024 r. Port Gdańsk obsłużył 38,1 mln ton ładunków. Gros z tego to paliwa płynne, które stanowią prawie 53 proc. przeładunków ogółem. Na drugim miejscu uplasowała się drobnica, głównie skonteneryzowana. Węgla jest za to na portowych nabrzeżach coraz mniej.

14.08.2024, 13:39
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

MRiRW: szacowane tegoroczne zbiory zbóż będą niższe niż w ubiegłym roku

Tegoroczne zbiory zbóż podstawowych (pszenica, żyto, jęczmień, owies i pszenżyto) mogą być o 4 proc. niższe niż w ubiegłym roku - podał resort rolnictwa. Jak zaznaczono w komunikacie, w celu zbilansowania rynku, w bieżącym sezonie nadal konieczne będzie utrzymanie wysokiego eksportu zbóż.

13.08.2024, 21:44
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Przemysł chemiczny UE pod globalną kroplówką. Ropa do UE płynie przez porty szerokim strumieniem

W pierwszej połowie 2024 r. import ropy naftowej drogą morską na rynek Unii Europejskiej wzrósł o 1,2% r/r do 238,0 mln ton, co stanowiło 21,4% światowego handlu. Unia Europejska jest obecnie drugim co do wielkości morskim importerem ropy naftowej na świecie, po tym jak w 2022 r. na krótko wyprzedziła Chiny.

13.08.2024, 20:49
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Rosja nielegalnie eksportuje zboże z okupowanych portów na Krymie i Morzu Azowskim

Rosja wykorzystuje okupowane ukraińskie porty na Krymie i Morzu Azowskim głównie do żeglugi cywilnej i eksportu zboża z okupowanych terytoriów - powiedział we wtorek rzecznik marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w telewizji.

13.08.2024, 14:18
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Izba Zbożowo-Paszowa: plony zbóż niższe od ubiegłorocznych

Tegoroczne plony zbóż podstawowych będą niższe od ubiegłorocznych - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa. Jak dodano, pszenicy o parametrach konsumpcyjnych będzie w tym roku najprawdopodobniej mniej niż oczekiwano.

12.08.2024, 13:12
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Mimo rosyjskich ataków na porty, w lipcu zwiększył się eksport żywności z Ukrainy

Pomimo rosyjskich ataków na porty na wybrzeżu Morza Czarnego i nad Dunajem Ukraina wyeksportowała w lipcu 4,2 mln ton żywności, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Tegoroczna wielkość eksportu będzie jednak mniejsza od ubiegłorocznej - oceniają specjaliści ds. rolnictwa.

12.08.2024, 12:06
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Ceremonia wodowania brazylijskiej fregaty Tamandaré. Buduje ją TKMS

Z udziałem władz, kadry dowódczej sił morskich oraz przedstawicieli branży stoczniowej odbyły się 9 sierpnia br. chrzest i wodowanie pierwszej fregaty nowej serii. Stanowi to element zakrojonej na szeroką skalę modernizacji Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Nowy okręt jest oparty na platformie MEKO, podobnie jak polska korweta patrolowa ORP Ślązak.

09.08.2024, 21:04
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

USA wyprzedziły Chiny jako największy partner handlowy Niemiec

Stany Zjednoczone wyprzedziły Chiny i stały się największym partnerem handlowym Niemiec w pierwszej połowie 2024 r. – podał w czwartek Reuters, powołując się na dane z niemieckiego urzędu statystycznego. Pekin zajmował miejsce lidera przez osiem ostatnich lat z rzędu.

08.08.2024, 15:40
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Ekspert MSC Poland o tym, jak elektroniczny konosament zmienia branżę transportu morskiego

Zapraszamy na wywiad z Przemysławem Głodkiem, ekspertem MSC Poland ds. elektronicznego konosamentu (eBL), o tym, jak ten cyfrowy dokument zmienia branżę transportu morskiego

08.08.2024, 14:19
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Drewno wciąż pozostaje ważnym surowcem w żegludze. Jak jest wykorzystywane?

Od tysięcy lat nasi przodkowie zajmowali się szkutnictwem. Historia świata, pełna wielkich odkryć geograficznych, handlu międzynarodowego, polityki i wojen, jest nierozerwalnie związana z żeglugą. Wszystko to stało się możliwe dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości oraz drewnu. O wykorzystaniu tego materiału w szkutnictwie i jego zaletach opowiadają eksperci z firmy JAF Polska.

08.08.2024, 13:29

Dziękujemy za wysłane grafiki.