• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wybrzeża Antarktydy coraz bardziej narażone na gatunki inwazyjne

Nasilające się topnienie lodu morskiego sprawia, że dzięki pływającym organicznym i plastikowym śmieciom, gatunkom inwazyjnym z lądów południowej półkuli coraz łatwiej dostać się na Antarktydę - informuje pismo "Global Change Biology".

24.08.2024, 12:04
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wody Polskie nawiązały strategiczną współpracę z NFOŚiGW

W Warszawie 7 sierpnia 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej Wód Polskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i WWF Polska w obszarze programu LIFE. Nawiązanie współpracy pozwoli na zintensyfikowanie działań dla przygotowania i finansowania prośrodowiskowych projektów w ramach programu. Ich głównym celem jest ochrona ekosystemów wodnych.

09.08.2024, 20:57
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Już redukcja zanieczyszczenia oceanów plastikiem o 5% pozwoli ustabilizować sytuację. Ale mikroplastik nie zniknie jeszcze długo

Globalna redukcja zanieczyszczenia plastikiem o co najmniej 5 proc. pozwoli w najbliższych dekadach ustabilizować sytuację na powierzchniach oceanów i zapobiec wzrostowi obecności mikroplastiku – wynika z modelowania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców. Częściowo wpisuje się to w scenariusz ONZ, który zakłada wyeliminowanie takich zanieczyszczeń do 2040 roku.

07.08.2024, 08:57
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Na dnie Bałtyku zalegają wraki; naukowcy z UJ wśród badaczy pracujących nad zmniejszeniem zanieczyszczenia morza

Instytucje z Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji pracują nad zmniejszeniem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego niebezpiecznym paliwem, amunicją i innymi pozostałościami wraków - poinformował Uniwersytet Jagielloński, który jest partnerem projektu "Baltwreck".

19.07.2024, 11:47
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Sztuczne światło wiedzie narybek na manowce

Sztuczne oświetlenie w nocy (ALAN) odciąga larwy ryb od naturalnie oświetlonych siedlisk na rzecz pozornie bardziej atrakcyjnych, dramatycznie zmniejszając ich szanse na przeżycie – ogłoszono podczas dorocznej konferencji Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej w Pradze.

05.07.2024, 06:46
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Motyle mogą pokonać Atlantyk

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, po raz pierwszy wykazał, że grupa motyli przeleciała nad Oceanem Atlantyckim, pokonując odległość 4200 kilometrów – informuje pismo „Nature Communications”.

26.06.2024, 08:22
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

RWE rozpoczyna badania dna morskiego w związku z budową morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii

RWE ogłosił 12 czerwca rozpoczęcie prac związanych z badaniem terenu pod budowę morskiej farmy wiatrowej Canopy u wybrzeży północnej Kalifornii. Jest to kluczowy kamień milowy w rozwoju pierwszej pływającej morskiej farmy wiatrowej RWE na skalę komercyjną. Planowany projekt o mocy 1,6 GW może potencjalnie zasilić 640 000 domów czystą morską energią wiatrową. Wykorzystując najnowocześniejszą technologię, projekt RWE Canopy ma zebrać dane o federalnym obszarze dzierżawy oraz znajdującym się między nim a brzegiem na wodach federalny

13.06.2024, 15:55
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zrównoważone połowy znaczą więcej dla oceanów

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasze działania wpływają na ekosystemy morskie. Organizacja pozarządowa MSC zaprasza do wspólnej edukacji, pokazując w jaki sposób zrównoważone połowy pomagają chronić morską bioróżnorodność i dlaczego znaczą więcej nie tylko dla oceanów, ale także dla nas wszystkich.

05.06.2024, 12:03
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.

18.05.2024, 11:03
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.

07.05.2024, 12:29

Dziękujemy za wysłane grafiki.