• <
mewo_2022
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Trans Polonia: coraz częściej obsługujemy porty żeglugi śródlądowej

Wraz ze wzrostem znaczenia portów śródlądowych w niemieckiej logistyce zwiększa się również liczba przewozów związanych z obsługą klientów Trans Polonii, którzy korzystają z transportu rzecznego. Wśród przewożonych produktów znajdziemy przede wszystkim produkty chemiczne: wodorosiarczek sodu, koagulat żelazowy czy rozjaśniacz optyczny do produkcji papieru, ale także olej słonecznikowy. Wesseling, Leverkusen, Kehl nad Renem czy Brema nad Wezerą to porty, które systematycznie są dziś odwiedzane przez cysterny spółki.

05.07.2024, 12:41
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Ceremonia chrztu statku Polskiej Żeglugi Morskiej, M/s Polsteam Dąbie

W holenderskim porcie w Rotterdamie odbyła się uroczystość chrztu nowego jeziorowca Polskiej Żeglugi Morskiej. Jest pierwszym z najnowszej serii, liczącej 12 jednostek, które mają wpływać przez system kanałów i śluz na Wielkie Jeziora Amerykańskie.

25.06.2024, 11:52
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

IMO chce stać na straży cyberbezpieczeństwa żeglugi

Międzynarodowa Organizacja Cyberbezpieczeństwa Morskiego (International Maritime Cyber Security Organisation) ma zająć się kwestiami zabezpieczenia gospodarki morskiej przed zagrożeniami sfery cyfrowej.

20.06.2024, 13:33
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Posiedzenie TTE. Nowe strategie dla bezpieczeństwa żeglugi i efektywności kolei

Podczas posiedzenia unijnej Rady ds. Transportu (TTE) w Luksemburgu z udziałem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, ministrowie ds. transportu państw UE uzgodnili stanowisko Rady (tzw. podejście ogólne) w sprawie projektów ustawodawczych dotyczących wykorzystania zdolności przepustowej infrastruktury kolejowej na jednolitym europejskim obszarze kolejowym, rozszerzenia mandatu Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA) oraz dyrektywy ws. Systemu Informacji Rzecznej (RIS).

18.06.2024, 20:48
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Tak kształtuje się przyszłość żeglugi? Położono stępkę pod Celebrity Xcel, statek pasażerski z napędem na metanol

W stoczni Chantiers de l'Atlantique w Saint-Nazaire we Francji odbyła się uroczystość położenia stępki pod kolejny statek wycieczkowy należący do Celebrity Cruises, Celebrity Xcel. Jednostka serii Edge wpisuje się w wizję dekarbonizacji żeglugi pasażerskiej, posiadając najnowocześniejsze rozwiązania służące ograniczeniu emisji CO2, do których zalicza się m.in. napęd na metanol.

17.06.2024, 09:31
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Stena Line wykorzystuje sztuczną inteligencję i napędza rozwój zrównoważonej żeglugi

Stena Line, jeden z wiodących europejskich operatorów promowych, odnotowuje obecnie znaczną redukcję zużycia paliwa dzięki strategicznemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Zastosowanie zaawansowanego systemu o nazwie Voyage Optimization System, optymalizuje operacje statku, co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa o 1 do 5%.

03.06.2024, 13:05
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Dekarbonizacja żeglugi na pełnym baku. Pierwsze tankowanie metanolem w Singapurze

X-Press Feeders wraz Zarządem Portu Singapur i PSA Singapore osiągnęli dziś historyczny kamień milowy w kierunku zrównoważonej żeglugi wraz z pomyślnym zatankowaniem pierwszego, dwupaliwowego statku napędzanego metanolem. W ten sposób to niewielkie państwo, posiadające istotną pozycję jako port morski i centrum biznesowe ma stać się ważnym graczem na rynku promowania i wdrażania paliw odnawialnych w branży transportowej oraz globalnym przemyśle morskim.

28.05.2024, 10:09
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ataki Huti pozostają wyzwaniem dla międzynarodowej żeglugi i sił morskich

Jemeńscy bojownicy zajmujący zachodnią część kraju kontynuują działania skierowane przeciwko żegludze na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Od miesiąca niemal codziennie atakują statki i okręty na newralgicznych akwenach.

27.05.2024, 15:22
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ataki Huti nie ustają. Nie ma pomysłu na zakończenie kryzysu żeglugi?

Jemeńscy bojownicy dokonują kolejnych ataków na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Siły międzynarodowej koalicji nie pozostają dłużne i obok zestrzeliwania niszczą także broń Huti przygotowywaną do użycia. Zagrożenie dla żeglugi pozostaje, mimo wysiłków na rzecz jej ochrony.

23.05.2024, 09:53
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości. Wom

16.05.2024, 11:03

Dziękujemy za wysłane grafiki.